5 najlepších funkcií v iOS 13

ZDROJ | Apple

Od štvrtka, 19. septembra, je nový operačný systém iOS 13 dostupný pre iPod touch 7. generácie, iPhone SE a od iPhonov 6 a novších. Okrem toho sa tento týždeň začala predávať séria iPhonov 11. Pozreli sme sa na hity, ktoré nám prináša iOS.

Režim šetrenia dát

Mobilných dát nie je nekonečne veľa, slovenskí operátori stále nemajú hanbu pýtať nekresťanské peniaze za každý megabajt navyše, preto považujeme túto funkciu za užitočnú a praktickú.

Pozrite si13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13

Režim šetrenia dát si aktivujeme v menu Nestavania > Mobilné > Mobilné programy, kde nájdeme ako poslednú položku práve tento prepínač.

Stíšenie hovorov od neznámych čísel

Ak nechcete byť vyrušovaní, ale pritom ostať k dispozícii pre známych, je táto funkcia lepším riešením ako obligátny tichý režim. V tomto prípade budete počuť prichádzajúce hovory uložených kontaktov, číslo, ktorému ste nedávno volali, alebo niekoho z návrhov Siri. Ostatné hovory budú stíšené.

Túto funkciu si aktivujeme v menu Nastavenia > Telefón > Stíšiť neznáme čísla.

Pozrite siKoľko stojí u ktorého operátora (aj celkovo) ktorý Apple iPhone 11?

Otočenie videa

Takú nepríjemnú situáciu zažil istotne každý z nás, kto natáča videá. Niekedy totiž gyroskop, resp. akcelometer zle vyhodnotí orientáciu natáčaného videa a uloží ho na výšku, aj keď je snímané na šírku, alebo opačne. Doteraz sme v natívnej aplikácii Fotky nedokázali otočiť takto zle orientované videá.

V novom iOS 13 už našťastie pribudla takáto možnosť. Urobíme to presne ako s fotografiou. Na vybrané video zvolíme Upraviť a tam klikneme na ikonu pre orezanie (vpravo dole) a potom na otočenie (hore). Vykonané zmeny uložíme.

Screenshot celej webstránky

Ďalšia výborná funkcia, ktorá umožní získať obrázok celej stránky. Už netreba sťahovať aplikácie tretích strán, Apple nám to ponúka priamo v systéme. Ako si ju zhotovíme?

Otvoríme v Safari požadovanú stránku. Použijeme klasický postup ako pri zhotovovaní screenshotu (power + zvýšenie hlasitosti) a otvoríme náhľad. Tam máme na výber dve možnosti, uložiť si snímku celej obrazovky, alebo celej webstránky. Celá webstránka sa ukladá vo formáte PDF.

Tmavý režim

Tmavé používateľské prostredie prišlo po macOS Mojave aj do iOS, kde má (aspoň podľa nás) oveľa väčší význam.

Funkciu zapneme v menu Nastavenia > Displej a jas. Systém ponúka rozvrh od západu do východu slnka, alebo vlastné naplánovanie. Mne osobne viac vyhovuje prvá možnosť, ktorá sa dynamicky prispôsobuje ročnému obdobiu.

Nový iOS 13 prináša samozrejme oveľa viac noviniek. Veľmi dobrým vylepšením prešla napríklad appka Nájsť môj iPhone. Po novom sa volá Nájsť a umožní nájsť priateľov a zariadenie nielen cez Wi-Fi, ale i Bluetooth.

Pozrite siAKO nájsť stratený iPhone, iPad alebo Mac, ak nie je pripojený k internetu?

Ďalej môžeme spomenúť prepracované Zdravie, Apple Music, Pripomienky, Safari, Fotky, iMessage, podporu herných ovládačov, úplne nový ovládací panel CarPlay, podporu externých pamäťových médií v appke Súbory či príchod Apple Arcade.

Komentáre k článku