5 elektromobilov, ktoré si môžete kúpiť aj u nás

ZDROJ | Nissan

Už pravdepodobne aj tí najväčší skeptici pochopili, že s elektromobilmi sa na našich cestách budeme stretávať stále častejšie. Aj napriek tomu, že doba kedy tento druh pohonu úplne vytlačí konvenčné motory je najmä v prípade Slovenska vzdialená, nadšenci a milovníci moderných technológií si môžu auto na elektriku kúpiť aj na Slovensku.

citroen_c_zero_38

V podstate už takmer každý väčší výrobca má vo svojej ponuke vozidlo, ktoré namiesto benzínu, nafty, alebo plynu na pohon používa elektrinu. Ich výbava, cena a najmä parametre sa výrazne líšia. Rozhodli sme sa preto vybrať päticu tých najlepších elektromobilov, ktoré si slovák môže dnes kúpiť.

Tesla Model S

Ak sa povie elektromobil, pravdepodobne väčšinu z nás napadne Tesla, čoby ikona medzi vozidlami na elektriku. Aj napriek tomu, že oficiálne ešte nie je na Slovensku predajca, nie je problém si ten najkrajší elektromobil objednať aj k nám. Samozrejme vás to bude niečo stáť. Za základný model 70D, ktorý ponúkne 70 kWh batériu a dojazd na úrovni 442 km zaplatíte minimálne 63 300 € a to bude stále iba „zadokolka“.

tesla_model_s_12
ZDROJ | Tesla

Ak si chcete dopriať pohon na všetky štyri kolesá, alebo poriadnu dávku výkonu, ktorý poskytuje model P85D s 85 kWh batériou, zrýchlením na 100 km/h pod tri sekundy a dojazdom na úrovni 491 km, ubudne z vášho účtu minimálne 95 300 €. Ak si ešte doprajete vychytávky typu autopilot, inteligentné vzduchové pruženie, či Ludicrous mód, dostanete sa hravo na hranicu 125 700 €.

tesla_model_s_3
ZDROJ | Tesla

To je síce za elektromobil pomerne dosť, ale na druhú stranu dostanete skutočne použiteľné auto, s ktorým sa nemusíte báť vybrať ani na dlhšiu trasu a môžete si byť istí, že v priebehu jeho používania sa dočkáte množstva aktualizácií auta a jeho systémov. Podobne nedávno pribudol do tohto krásavca autopilot.

Volkswagen e-Golf

Nie každý však má na svojom účte takú sumu peňazí, aby si mohol novú Teslu Model S objednať. Ak teda rozmýšľate nad elektromobilom a Tesla je pridrahá, môžete siahnuť napríklad po elektromobile od Volkswagenu. Ten ich má v ponuke niekoľko a také kultové auto, akým Golf určite je, môžete mať v elektrike už za 35 650 €.

Volkswagen e-Golf 01
ZDROJ | VW

Ak sa rozšupnete a doprajete si všetko, čo v e-Golfe mať môžete dostanete sa na 45 212 € a to je stále pomerne prijateľná cena. Samozrejme oproti Tesle sa budete musieť zmieriť s niektorými vecami. O pohon e-Golfu sa stará batéria s kapacitou 24,2 kWh, čo mu umožňuje reálny dojazd na úrovni 130 km až 190 km. Na dlhé trasy to teda nebude, ale na druhú stranu, ak často jazdíte len po meste je e-Golf veľmi dobrou alternatívou.

Nissan LEAF

Ak vám príde aj e-Golf drahý, môžete sa previesť do showroomu Nissanu. Ten totiž má v ponuke svoj elektromobil s označením LEAF, ktorý môže byť váš už za 28 780 €. Ak si doprajete navigáciu, lepšie koberčeky, či nejaké iné drobnosti, rázom ste na 33 190 €. Aj v tomto prípade získate auto, ktoré sa dá takmer normálne používať a bez problémov s ním môžete denne jazdiť do práce.

Nissan LEAF
ZDROJ | NIssan

Nissan LEAF je schopný na štandardnú batériu s kapacitou 24 kWh prejsť 135 kilometrov. Svoje auto si však môžete vybaviť aj 30 kWh batériou. V tomto prípade narastie dojazd na 250 km, čo je už pomerne použiteľná hodnota. Stále to však nebude auto, s ktorým by ste sa vybrali na dovolenku.

Citroën C-Zero

Ak by ste radi elektromobil do mesta, s ktorým nebude problém zaparkovať ani na tých najužších parkovacích miestach, potom vyskúšajte Citroën C-Zero. Môže byť vás za 29 640 €, pričom príplatková výbava toho veľa neobsahuje. Svoje C-Zero si môžete vybaviť napríklad koberčekmi, metalízou a dokúpiť si k nemu servisný balík.

Pozrite siTEST Citroën C-Zero – drahá nákupná taška na elektrinu do mesta i dediny

O pohon tohto drobca sa stará 14,5 kWh batéria, ktorá pri kľudnej nohe postačí na 150 km elektrickej jazdy. Na dlhé trasy to teda nebude, ale na cesty po meste, prípadne dochádzanie do zamestnania na vzdialenosť len niekoľkých kilometrov tento „krpec“ plnohodnotne postačí pre štyroch cestujúcich.

Kia Soul EV

Posledným vozidlom, ktoré si to do našej dnešnej päťky namierilo je nová Kia Soul EV. Kompaktný mestský elektromobil, ktorého batéria s kapacitou 27 kWh vydrží na 200 km. Lákadlom v tomto prípade bude určite to, že podobne ako v prípade predchádzajúcej štvorice, aj v prípade modelu Soul EV sa jedná o vozidlo, ktoré nijako extrémne nevybočuje z toho, ako si predstavujeme bežné autá dnes.

Kia Soul EV
ZDROJ | Kia

Bohužiaľ sa nám nepodarilo na stránke spoločnosti okrem toho, že Kia Soul EV existuje a je si možné zakúpiť aj na Slovensku zistiť cenu. Isté však je, že aj v tomto prípade si podobne ako tomu je u iných modelov značky, bude môcť majiteľ tohto elektromobilu užívať 7-ročnú záruku.

Tak čo? Už ste si vybrali elektromobil, alebo radšej ostanete verní konvenčným vozidlám, ktoré sú cenovo dostupnejšie? Každopádne je isté, že kým sa legislatíva nepostaví na stranu elektromobilov, budú to mať na Slovensku ťažké. Veď aj vo svete sa im darí aj preto, že pri kúpe takéhoto ekologického auta môže jeho budúci majiteľ rátať s dotáciou. Snáď sa toho raz dočkáme aj u nás.

Komentáre k článku