Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 5.1.2022

Sony má opäť množstvo nových televízorov, všetky sú Perfect for PlayStation5

Sony má opäť množstvo nových televízorov, všetky sú Perfect for PlayStation5
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Sony má opäť množstvo nových televízorov, všetky sú Perfect for PlayStation5
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony si na CES 2022 opäť prinieslo nádielku nových televízorov. CES je totiž výstava, na ktorej prakticky každý svetový výrobca predstaví minimálne jeden celkom nový televízor. Alebo hromadu inovovaných modelov spred roka. To druhé platí práve o Sony.

Zdroj | Sony

Japonský výrobca si na CES 2022 doniesol celú plejádu vynovených modelov. Ak ste náhodou v Las Vegas, v stánku Sony uvidíte modely ako MASTER Series Z9K 8K a X95K 4K Mini LED, MASTER Series A95K, MASTER Series A90K a A80K 4K OLED a X90K 4K LED.

Niektoré sú LCD s Mini LED podsvietením (nemýliť si s microLED), iné majú OLED displej a iné zas klasické LCD displeje s priamym podsvietením. Top-end modely ponúknu aj Netflix Adaptive Calibrated Mode, špeciálny automatický režim, ktorý upravuje spracovanie obrazu v závislosti na okolitých svetelných podmienkach. Zároveň BRAVIA CORE Calibrated Mode automaticky upraví kvalitu obrazu na obrazovke tak, aby lepšie zodpovedala pôvodnej vízii tvorcu videa. 

Všetky televízory BRAVIA XR modelového radu 2022 nesú označenie Perfect for PlayStation5. Okrem iného maj dve exkluzívne funkcie pre PS5, a to Auto HDR Tone Mapping a Auto Genre Picture Mode.

Vybrané modely budú kompatibilné aj s tzv. BRAVIA CAM, ktorá rozpozná, kde používatelia sedia a podľa toho optimalizuje obraz aj zvuk. Umožňuje tiež ovládanie gestami, videochat a má ponúknuť množstvo ďalších nových funkcií.

Zdroj | Sony

K tohtoročným novinkám má Sony pribaľovať aj nové diaľkové ovládanie. Má mať zjednodušené tlačidlá aj s podsvietením, takže používatelia všetko dobre vidia aj v tme. Poteší aj funkcia Finder – stačí televízoru povedať, aby našiel diaľkové a ovládač zazvoní. 

Zdroj | Sony

Prvé menované, teda Mini LED televízory od Sony, budú tento rok ponúkať špeciálny XR Backlight Master Drive, ktorý využíva výkon procesora Cognitive Processor XR a presne ovláda podsvietenie Mini LED najnovšej generácie modelov radu Z9K a X95K.

Výsledkom má byť ešte lepší jas, kontrast a podanie farieb. Plusom LCD displeja je fakt, že má podstatne vyšší jas, no vďaka Mini LED podsvieteniu vie lepšie ovládať podanie čiernej farby. Na pomaly (veľmi pomaly) nastupujúce microLED displeje to ale mať nikdy nebude.

Sony MASTER Series Z9K 8K budú dostupné s 77 a 85-palcovými displejmi a 8K UHD rozlíšením. Séria Sony X95K bude dostupná s uhlopriečkami 65″, 75″ a 85″. LCD televízory zo série X90K budú v predaji s 55″, 65″, 75″ a 85″ displejmi.

V sérii MASTER Series A95K bude novinkou taktiež Cognitive Processor XR, no s technológiou XR Triluminos Max. Tá má poskytovať veľmi širokú paletu farieb a reprodukovať prirodzené odtiene a tóny. Samozrejmosťou OLED modelu je Acoustic Surface Audio+, teda systém, ktorý vytvára zvuk priamo z displeja.

Séria MASTER Series A95K bude dostupná s 55 a 65-palcovými 4K UHD displejmi. Nižšia séria A90K MASTER bude na trhu s uhlopriečkami iba 42″ a 48″. Nižšia séria OLED televízorov A80K bude v predaji s 55″, 65″ a 77″ displejmi.

Nakoniec zaujímavo znie aj vyhlásenie Sony: „S rastúcim dopytom po ešte väčších televíznych obrazovkách prichádza aj riziko väčšej spotreby energie. Spoločnosť Sony sa však zaviazala, že sa bude usilovať o udržateľnosť a to od fázy vývoja až po zážitok zo sledovania. Cieľom globálneho ekologického plánu spoločnosti Sony nazvaného „Road to Zero“ je dosiahnuť udržateľnú spoločnosť tým, že do roku 2050 dosiahne nulovú ekologickú stopu v celom životnom cykle svojich výrobkov a obchodných aktivít.“

Zdroj | Sony

„S ohľadom na tieto ciele využívajú naše televízory na rok 2022 vysoký obsah recyklovaných plastov s technológiou SORPLAS vyvinutou spoločnosťou Sony. Použitím materiálu SORPLAS sme zvýšili využitie recyklovaného materiálu bez toho, aby sme zľavili z kvality dizajnu či odolnosti a znížili sme celkovú spotrebu primárneho plastu až o 60 %. Toto množstvo zodpovedá približne 140 000 000 kompaktných diskov. Navyše dokáže systém BRAVIA CAM spoločnosti Sony rozpoznať, že diváci už televízor nesledujú a stlmí displej, aby šetril energiu.“

Zdroj | Sony

Zdroj