Reklama

4+4 pre Sony a3000 alebo čo ponúkne najmenšia „zrkadlovka“ sveta?

Števo Porubský

Sony pomerne potichu a hlavne pred veľkou výstavou IFA predstavilo fotoaparát, ktorý asi nikto nečakal. Novinka s označením a3000 zapadne do segmentu najlacnejších „zrkadloviek“. Novinka však zrkadlovkou nie je ani náhodou. O čo teda ide?

 

POZRITE SI AJ:

4+4 pre LG G2, najvybavenejší smartfón sveta. Zatiaľ…

4+4 pre Panasonic Lumix DMC-GX7 – čo prinesie nový mini CSC foťák?

4+4 pre Nexus 7 – aké sú výhody a nedostatky kráľa sedempalcov?

4+4 pre Samsung ATIV Book 9 Plus – čo ponúkne najjemnejší Ultrabook?

4+4 pre Huawei Ascend P6 – Aké sú plusy a mínusy najtenšieho smartfónu sveta?

4+4 pre Apple iOS 7, alebo je nový systém naozaj revolučnou zmenou?

 Sony a3000

 + CSC ZRKADLOVKA

Sony a3000 je poriadny hybrid. Určite viete, ako vyzerajú CSC modely série NEX a taktiež aj zrkadlovky série Alpha. Sony zobralo tieto dve kategórie a spojilo ich dokopy. Vznikol lacný fotoaparát s tvarom zrkadlovky a s výbavou CSC vrátane možnosti nabíjania pomocou microUSB.

 

 + MALÉ OBJEKTÍVY

Hlavným rozdielom novinky voči modelom série Alpha je okrem rozmerov aj závit objektívu – E-mount. Na ten totiž nenamontujete klasický objektív zrkadloviek, ale niektorý zo 16 objektívov série NEX. Tie majú výhodu v rozmeroch, ale niektoré i v stabilizácii. Mimochodom, rozmery novinky sú len 128 x 91 x 85 mm, hmotnosť mierne presahuje 600 gramov.

 

Sony a3000

 + CENA

Výrobca sa nechal počuť už aj o cenotvorbe. Sony a3000 by mal stáť len 400 € vrátane objektívu 18-55 mm, čo predstavuje viac ako zaujímavú alternatívu ku konkurenčným značkám a ich modelom.

 

 + VEĽKÝ SNÍMAČ

Potešujúci je i fakt, že Sony do novinky vložilo takmer to najlepšie, čo ponúka v sérii NEX. Základom je tak veľký „zrkadlovkový“ APS-C CMOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpx a 25-bodovým AF s detekciou kontrastu. Škoda len ostatných poslabších parametrov.

 Sony a3000

 – HĽADÁČIK

Vzhľadom na cenu je pochopiteľné, že Sony muselo šetriť na viacerých frontoch. Aj preto je zabudovaný elektronický hľadáčik slabým prvkom novinky. Okrem rozlíšenia ani nie 320 x 240 pixlov je mínusom aj chýbajúci senzor priblíženia, čo znamená, že medzi displejom a EVF si musíte prepínať manuálne pomocou tlačidla pri hľadáčiku.

 

 – DISPLEJ

Sklamaním je i displej, ktorý s rozlíšením 230 tisíc bodov (320 x 240 px) na uhlopriečke 3 palce určite neoslní. Škoda. Pritom Sony v sérii NEX má displeje aj 4x jemnejšie.  

Sony a3000

 – OVLÁDANIE

Hoci sa Sony a3000 podobá tvarom na zrkadlovku, výrobca akosi pozabudol na jednu z výhod zrkadlovky – rýchle nastavenia. Na novinke tak nenájdete žiadne praktické tlačidlá či ovládacie kolieska na zmenu nastavení napríklad rýchlosti uzávierky, clony apod.

 

 – POKROČILEJŠIE FUNKCIE

Sony je známe tým, že sa snaží do svojich fotoaparátov vkladať pokročilé funkcie súčasnosti ako Wi-Fi, NFC či GPS. Novinka ani jednu z týchto funkcií neobsahuje, čo môže byť pre mnohých škoda. Siahnuť tak musíte napríklad na nový Sony NEX-5T, ktorý však svojou cenou už nie je taký výhodný.

Sony a3000

Foto: Sony

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.