Reklama

4+4 pre Panasonic Lumix DMC-GX7 - čo prinesie nový mini CSC foťák?

Števo Porubský

Japonský Panasonic len včera predstavil unikátny CSC fotoaparát v krásnom retro dizajne. Novinka prináša viacero vylepšení nielen oproti predchodcovi, ale aj oproti konkurencii, resp. ju dorovnáva. Aké sú plusy a mínusy horúcej novinky z horčíkovej zliatiny?

 Panasonic Lumix DMC-GX7

POZRITE SI AJ:

4+4 pre Nexus 7 – aké sú výhody a nedostatky kráľa sedempalcov?

4+4 pre Samsung ATIV Book 9 Plus – čo ponúkne najjemnejší Ultrabook?

4+4 pre Huawei Ascend P6 – Aké sú plusy a mínusy najtenšieho smartfónu sveta?

4+4 pre Apple iOS 7, alebo je nový systém naozaj revolučnou zmenou?

4+4 pre Intel Haswell: kam sa budú počítače uberať najbližší rok?

 Panasonic Lumix DMC-GX7

 + VÝBORNÝ SNÍMAČ

Hoci má novinka Live MOS snímač so základnými parametrami zhodnými s predchodcom, Micro 4/3 snímač v GX7-ke je po prvý krát v histórii značky (čo sa týka Micro 4/3 sníamčov) stabilizovaný. Zachované rozlíšenie 16 Mpx plne postačuje, rovnako ako i ISO v rozmädzí ISO 125 – ISO 25 600. Ak teda k novinke pridáte stabilizovaný objektív, môžete sa tešiť na viac ako výbornú stabilizáciu v každej situácii.

 

 + ŠPIČKOVÝ HARDVÉR

Venus Engine procesor, snímanie rýchlosťou 5 fps, resp. 40 fps pri elektronickej uzávierke či mechanická uzávierka s rýchlosťou až 1/8000 s sú jasným dôkazom toho, že výrobca do tela z horčíkovej zliatiny vložil len to najlepšie. Lahôdkou pre oko je nielen 3-palcový dotykový a horizontálne výklopný displej s rozlíšením 720 x 480 pixlov, ale hlavne elektronický hľadáčik so 100% pokrytím scény a rozlíšením až 1024 x 900 pixlov!

 Panasonic Lumix DMC-GX7

 + SOFTVÉR

Japonský výrobca sa pohral aj so softvérom a vyladil ho do posledných detailov. Okrem plnej automatiky či manuálnych režimov PASM sa môže budúci majiteľ tešiť na 22 efektov v režime Creative Control, Low Light AF pre čo najlepšie ostrenie aj v úplnej tme či prenos súborov v bezdrôtovej sieti.

 

 + KONEKTIVITA

Okrem HDMI a USB rozhrania je k dispozícii vychytávka súčasnosti – Wi-Fi v kombinácii s NFC. Vďaka tomuto riešeniu si GX7-čku môžete pripojiť do vlastnej WLAN siete, ale i k smartfónu či tabletu s aplikáciou od Panasonicu pre jednoduché vzdialené ovládanie či zálohovanie fotografií. Vďaka NFC je pripojenie ku kompatibilným zariadeniam otázkou sekundy.

 Panasonic Lumix DMC-GX7

 – CENA

Výrobca oficiálne oznámil aj cenu, ktorá sa má pohybovať na úrovni 1 000 € za telo. Rovnako bol oznámený aj príchod na trh – september. Vzhľadom na silnú konkurenciu je cena pomerne vysoká, hoci konkurenčný Olympus PEN E-P5 stojí približne rovnako, pričom funkčne je na rovnakej, resp. mierne slabšej úrovni, keďže mu chýba viacero drobností.

 

 – MALÝ SNÍMAČ

Mnohí nadšenci fotografie môžu byť sklamaní z pomerne malého Live MOS čipu, ktorý má rozmery len 17,3 x 13 mm a tak voči APS-C (23,5 x 15,6 mm) konkurentom ťahá za kratší koniec.

 Panasonic Lumix DMC-GX7

 – POMALOSŤ

Určite ste si všimli, že nový Panasonic Lumix DMC-GX7 zvláda kontinuálne snímanie rýchlosťou 5 fps. Na bežné fotenie stačí, no voči konkurencii (Olympus PEN E-P5 – 9 fps, Sony NEX-6 – 10fps či Samsung NX300 – 8,6 fps) stráca akosi dych. Našťastie vysokorýchlostné snímanie využíva len malé percento používateľov.

 

 – BATÉRIA

Medzi mínusy, hoci taktiež zanedbateľné možno považovať aj pomerne slabú batériu. 1 025 mAh je na zariadenie s výkonným procesorom, Wi-Fi modulom, veľkým LCD displejom a množstvom ďalších vychytávok dosť málo. Nie som asi jediný, kto by si prial dvojnásobok.  

 Panasonic Lumix DMC-GX7

 

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.