Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

4+4 pre Facebook Home, alebo ako budeme fungovať vo svete „sociálnych sietí“?

Števo Porubský

Facebook na včerajšej tlačovke predstavil svoju absolútnu novinku, o ktorej sa šuškalo už poriadne dlho. Po menej vydarených takmer-Facebook-telefónoch prichádza po viac ako dvoch rokoch najväčšia sociálna sieť s úplne inou novinkou – nadstavbou pre Android s názvom Facebook Home. Okrem toho však Facebook bude opäť skúšať šťastie s hardvérom, ktorý mu dodá taiwanské HTC, telefón bude exkluzívne dostupný v USA s názvom HTC First. Čo nás ale čaká s Facebook Home?

 Facebook Home

 + Cover feed

Cover feed je náhrada vašej bežnej zablokovanej a domácej obrazovky. Takže hneď ako sa zobudíte budete mať na očiach Facebook a statusy vašich známych, priateľov, rodiny či obľúbených skupín a pritom nič nepremeškáte, statusy budete mať na očiach počas celého dňa. Šikovné, nemusíte nič zapínať a máte v tom prehľad.

 + Chat heads

Alebo chatovacie hlavy. Ide o malé ikonky vytvorené z facebookových profiloviek, ktoré sa objavujú vždy, keď vám priateľ napíše správu. Ak chatujete súčasne s viacerými, máte ich pekne usporiadaných v jednom riadku. Pritom môžete používať akékoľvek aplikácie (audio prehrávač, e-mail, hry…).

 + Obľúbené aplikácie poruke

Okrem iného Facebook Home obsahuje i tzv. launcher, do ktorého si môžete premiestniť vaše obľúbené aplikácie a mať ich vždy poruke. K ostatným sa však dostanete tiež bez problémov, no chce to viac klikania a posúvania.

 Facebook Home

 + Notifikácie okamžite na očiach

V prípade, ak niekto z vašich priateľov uploadne dôležitú správu, ktorá sa vás viac či menej týka, no Facebook Home vyhodnotí, že je pre vás dôležité o nej vedieť, na obrazovke sa vám objaví malá notifikácia, ktorá vás na novinku upozorní a vám stačí na ňu kliknúť pre viac informácií.

 – Facebook Home

Samotným mínusom celého Facebook Home je to, že sa nejedná o jednu aplikáciu, resp. launcher, ale o hneď niekoľko aplikácií. Koľko, to netuším. Facebook tvrdí, že i o „rodinu aplikácií“. Aká bude ich náročnosť na telefón a jeho spotrebu? To netuším tiež, ale malá asi nebude.

 – Totálne vtiahnutie do Facebooku

Áno, pre niektorých bude Facebook Home dokonalý, no bude vyvolávať ešte väčšiu závislosť a nedočkavosť. Viete si predstaviť, že máte Facebook neustále na očiach? Paráda, budeme žiť už len na Facebooku.

 Facebook Home

 – Obmedzená dostupnosť

Facebook na tlačovke zverejnil dostupnosť aplikácie Facebook Home. Od 12. apríla bude dostupný hlavne u operátora AT&T v smartfóne HTC First, no do ďalších modelov sa dostane až postupne. Na Facebook Home je pritom vhodných len 6 ďalších modelov – HTC One, One X, One X+ a Samsung GALAXY S III, GALAXY S4 a GALAXY Note II. Ďalšie majú pribudnúť, otázne je kedy a prečo nie je dostupný pre všetky Android smartfóny, resp. aspoň tie nové.

Facebook Home

 – Dátová náročnosť

Ak sa bude Facebook Home neustále refreshovať, aby boli informácie aktuálne, spotreba mobilných dát bude poriadne vysoká. Ak teda nebudete mať poriadny dátový balík alebo nebudete mať takmer stále poruke WLAN sieť, Facebook Home vás vyjde dosť draho.

 Facebook Home

Foto: Facebook, HTC