Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

4 dôvody, prečo si vás plne elektrický Volkswagen ID.4 získa

4 dôvody, prečo si vás plne elektrický Volkswagen ID.4 získa
TECHBOX
4 dôvody, prečo si vás plne elektrický Volkswagen ID.4 získa

Volkswagen ID.4 je prvé plne elektrické SUV výrobcu, v ktorom je skombinovaných hneď niekoľko noviniek. Okrem nového loga na kapote je pod ňou úplne nová platforma MEB, na ktorej stoja a budú stáť prakticky všetky nové elektromobily značky. Zároveň je ID.4-ka aktuálne najväčším elektromobilom značky. Čím si vás však určite získa?

 

1. Inteligentné technológie

Tým najväčším pútačom na novom VW ID.4 sú jednoznačne technológie. Všetko to začína príchodom k vozidlu, kedy nepotrebujete stláčať kľúč. Dvere sa odomknú a vy môžete vyraziť, a to bez nutnosti štartovania. VW ID.4 vie byť pripravený okamžite na jazdu. Stačí zadať smer jazdy a stlačiť „plyn“. Rovnako to funguje aj opačne. Len čo zastavíte a otvoríte dvere, VW ID.4 sa vypne. Ani o tom nemusíte vedieť. Všetko je, samozrejme, úplne tiché.

Lahôdkou VW ID.4 môže byť aj head-up displej s rozšírenou realitou pri navigácii. Obrovské virtuálne šípky navádzania vám nikdy nedovolia odbočiť zle. Odporúčame ale sa pri kúpe pozrieť aj na balík Travel Assist s množstvom smart asistenčných systémov, vrátane tempomatu s funkciou stop&go, teda takého, s ktorým nepotrebujete stláčať pedále ani v dopravnej zápche. O zastavenie i rozjazd sa postará tempomat. Úplná pohoda. Nehovoriac o tom, že tempomat dokáže prispôsobiť automaticky rýchlosť prečítaným dopravným značkám, rovnako aj terénu cesty.

Mimochodom. Vo vašom VW ID.4 môžete mať aj tepelné čerpadlo, čo sa hodí hlavne v chladných a mrazivých dňoch, kedy potrebujete interiér vyhriať. V takom prípade nečerpáte drahocennú energiu z batérií ako pri bežnom spôsobe vyhrievania, ale poslúži vám práve tepelné čerpadlo.

2. Dojazd stovky kilometrov

VW ID.4 môžete mať až s 82 kWh (dostupných 77 kWh) batériou, ktorú je možné nabíjať výkonom 125 kW na nabíjačkách s jednosmerným prúdom. Vďaka tomu už v priebehu niekoľkých minút máte „natankovaných“ dostatok kilometrov na cestu domov, no po necelej pol hodine je to pokojne aj 80% kapacity batérie a s dojazdom niekoľkých stoviek kilometrov.

Pol hodinka sa počíta s prakticky nulou v batérii, no ak prídete na stanicu s 20-30% kapacity, dĺžka nabíjania sa výrazne skráti. 15-20 minút nabíjania stačí, pričom to je čas bežného zastavenia na oddych, vyvetranie sa a príp. toaletnú pauzu. Skúste si nabudúce zmerať, keď zastavíte na dotankovanieb bežného auta, koľko vám to potrvá. Dnes už s elektromobilom s vysokým výkonom nabíjanie nemusíte stráviť na nabíjacej stanici hodinky, trvá to pár minút. VW ID.4 patrí medzi ne, a to je skvelá správa.

Aby sme boli presní. S plne nabitou batériou je možné s VW ID.4 prejsť do 522 km podľa metodiky WLTP. V praxi je to síce menej, no stále vyše 350 km bežnou jazdou bez nutnosti si dávať pozor na spotrebu. Navyše cez mobilnú aplikáciu a službu We Charge je možné nabíjať ID.4 aj na opačnej strane Európy. K dispozícii máte vyše 150 000 nabíjacích staníc po celom kontinente.

3. Priestranný interiér

Open Space. Tak VW nazval koncepciu veľkého a priestranného interiéru s minimom zbytočných prvkov. Všetko sa ovláda cez dotykový LCD displej na stredovej konzole, pomocou tlačidiel na trojramennom koženom volante, alebo pomocou hlasu vďaka hlasovej asistentke od VW. Nechýba ani luxusne pôsobiace ambientné osvetlenie, ktoré sa môže meniť automaticky, alebo podľa aktuálnej nálady.

Pod čelným sklom na vás ale čaká ešte aj špeciálne interaktívne svetlo ID. Light. Svetelný pás, ktorý s vami „komunikuje“. Keď potom vaše ID.4 opäť opustíte, vaše ID.4 sa s vami rozlúči svetelným signálom a zvukom. Inteligentné svetlo zároveň plynulo prechádza aj do exteriéru. Funkcie „Leaving home“ a „Coming home“ vám svetelnou projekciou osvetlia cestu k vozidlu, alebo k vaším dverám.

4. Cena

Hoci je to nezvyčajné, práve cena je štvrtým faktorom, ktorý vás určite osloví a dôvodom zamyslieť sa nad kúpou tohto moderného elektromobilu. Ak sledujete vývoj elektromobilov, určite viete, že ich ceny nepatria medzi nízke. Dôvodov je niekoľko, hlavným je ale určite batéria. VW ID.4 aj napriek pomerne veľkej batérii má štartovaciu cenu na úrovni 34 990 € (resp. 31 990 € po aktuálnej zľave od VW), čo je takmer najmenej na trhu. VW naozaj milo prekvapil, toto elektrické SUV ukazuje, že elektromobil si dnes už môžete dovoliť.

Áno, sú aj lacnejšie elektromobily, no sú to väčšinou iba maličké vozítka. VW ID.4 je plnohodnotné auto pre rodinu, ktorého dojazd, resp. rýchle nabíjanie vás dostane pokojne aj na dovolenku k moru. Zároveň už aj základná výbava je pomerne bohatá. Za najnižšiu cenu nedostanete iba „holé“ vozidlo, ale veľmi slušne vybavený základ s množstvom technológií a asistenčných systémov.

Článok sme pripravili v spolupráci s PORSCHE Slovakia spol.s r.o.