Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 4 min.
  • 19.10.2022

4 + 1 tip ako ľahko a efektívne ušetriť za energiu

4 + 1 tip ako ľahko a efektívne ušetriť za energiu
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
4 + 1 tip ako ľahko a efektívne ušetriť za energiu
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Aké budú ceny energie na nový rok? Zatiaľ to nevie nik, ale celkom určite budú vyššie, ako sú doteraz. To neteší, samozrejme, nikoho. Keď si k tomu pripočítame dvojcifernú infláciu a tradične nízke platy, prejde úsmev aj najväčšieho optimistu.

Elektrinou treba šetriť, ak už pre nič iné, tak z úcty k prírode. Dnes vám opäť prinášame niekoľko tipov, ako mať spotrebu pod kontrolou a vyvarovať sa nadmernému plytvaniu.

1.

Televízor

Obsah pokračuje pod reklamou

Televízor nájdete v každej domácnosti. Mnohokrát nie len jeden. A tu sa hneď ponúka prvá možnosť, ako ušetriť na elektrickej energii. Keď už niekto žije v spoločnej domácnosti, je naozaj nutné, aby pomaly každý člen pozeral niečo iné?

Zamyslíte sa tiež nad tým, ako konzumujete televízny obsah. Máte ho zapnutý neustále, lebo je príjemné, aby vám niečo na pozadí šumelo? Nebolo by lepšie pustiť si podcast, rádio, hudbu?

Hovorí sa, že do spálne TV nepatrí, ale nahovorilo sa toho už dosť. Ak ste si zvykli, že pri telke zaspávate, využite časovač. Určite viete, ako dlho trvá, kým zaspíte a podľa toho si zvoľte čas, kedy sa má vypnúť. Ušetríte na odbere elektrickej energie, ale budete mať aj kvalitnejší spánok.

Ak máte televízor, ktorý často nezapínate, napr. v detskej či hosťovskej izbe, vypnite ho úplne, nielen v Stand By režime. Ušetríte síce denne pár wattov, ale za dlhší čas sa úspora nazbiera.

Vplyv na odber má veľkosť zobrazovacieho panela, ako aj jeho technológia. Ak pozeráte doma na plazmovú telku, je najvyšší čas ju vymeniť. Za niečo viac smart a eko.

Pozrite si

Koľko elektriny „žerie“ notebook, smart TV, herný PC či router?

2.

Ušetríte pomocou smart hlavíc na radiátory

Inteligentné hlavice dokážu znížiť váš rozpočet a prinesú väčší komfort. Poskytnú prehľad o aktuálnej teplote v každej izbe, samozrejme, môžete si ju regulovať a mať tak teplotu a spotrebu plne pod kontrolou. Urobíte to jednoducho zo smatfónu. Odborníci vypočítali, že každý jeden stupeň, o ktorý sa zvýši teplota v miestnosti môže predstavovať pokojne aj 6 % nárast nákladov na vykurovanie. Samozrejme, smart termostat pomôže pri akomkoľvek type vykurovania. Viac informácií nájdete v našom článku.

3.

Mraznička

Viete, kedy má mraznička (ale i chladnička) najmenšiu spotrebu? Keď je plná. Musí totiž mraziť menší objem, ako keď je poloprázdna. Efektívnejšej činnosti pomôže, ak máte medzi potravinami niekoľko milimetrov voľného priestoru. Takto sa zrýchli mrazenie a opäť zníži spotreba energie. Najväčší odber má pri každom otvorení dvierok (veka). Čím dlhšia sa v nej prehrabujete, tým viac musí vynaložiť energie na chladenie.

Nezabúdajte na pravidelné odmrazovanie a čistenie mrazničky. Nahromadený ľad vám spomaľuje mrazenie, usadená špina zapchá prieduchy, cez ktoré cirkuluje chladný vzduch.

4.

Práčka

Za čistú bielizeň vďačíme najmä automatickej práčke. Už sme písali, že tu platí zásada prať vtedy, keď je práčka plná a nepoužívať zbytočne veľké teploty, veľakrát stačí 30-stupňový cyklus. Čo však vtedy, ak máte znečistenú bielizeň viac ako zvyčajne? V tomto prípade zvoľte radšej dlhší program a nižšiu teplotu (napr. 40 stupňov), ako kratší program a vyššiu teplotu. Určite nezabudnite využívať program Eco a pri kúpe novej práčky si pozerajte energetické štítky s označením A.

5.

Extra tip

Obsah pokračuje pod reklamou

Každá domácnosť je jedinečná. Záleží na potrebách jednotlivých členov domácnosti, o ich počte, na veku nehnuteľnosti, ako aj na tom, v akom podnebí stojí. Odporúčame preto investovať zhruba 10 eur na nákup wattmetra, resp. smart zásuvky. Oba prístroje vám odmerajú presnú spotrebu konkrétneho zariadenia a vy tak dokážete ľahko eliminovať najväčšieho žrúta.

Pri kúpe nových spotrebičov sa okrem ich parametrov, vzhľadu a cene venujte aj tomu, akú majú spotrebu. Európska únia zaviedla jednotné používanie energetických štítkov. Pomôžu vám vybrať si taký, ktorý je najviac úsporný.