Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

3Dsimo Multipro - lepšie mikronáradie pre malých či veľkých tvorcov nenájdete

3Dsimo Multipro - lepšie mikronáradie pre malých či veľkých tvorcov nenájdete
Števo Porubský
3Dsimo Multipro - lepšie mikronáradie pre malých či veľkých tvorcov nenájdete

Česká spoločnosť 3DSimo už pred časom predstavila niekoľko zaujímavých gadgetov pre kutilov a fanúšikov domáceho majstrovania. Najnovším počinom je elektronická stavebnica Boffin Magnetic Lite, no v portfóliu majú ešte jednu lahôdku – 3DSimo MultiPro. Ide o unikátne multifunkčné náradie, ktoré stojí za každý cent.

3DSimo MultiPro je v predaji vo viacerých verziách, nám sa podarilo vyskúšať tú najvyššiu, 7in1. Za necelých 200 eur získate prakticky všetko, čo by ste mohli potrebovať pri domácom majstrovaní. Teraz ale nehovorím o majstrovaní vo veľkom, ale výrobe modelov, hračiek a podobných drobností, ale aj po maličké opravy či dotváranie už existujúcich produktov. Ale pekne poporiadku.

3DSimo MultiPro môžete mať v základom sete 3in1, ale kúpiť si môžete aj 4in1 či nami testovaný 7in1. V predaji je aj špeciálna verzia nazývaná Veľká kreatívna sada. Rozdiel medzi verziami je minimálny, no predsa je. V našom prípade máme k dispozícii nadstavec na 3D kreslenie, teda akúsi ručnú 3D tlačiareň, spájkovací nástroj, vypaľovací nástroj, odporovú pílu, priamočiaru pílu, vŕtačku a elektrický skrutkovač. Všetko toto v peknom látkovom kufríku, v ktorom má všetko svoje miesto.

Nástroj na 3D kreslenie je vlastne tavná špička pre najrôznejšie druhy materiálu, plastových cievok, ktoré nájdete už v samotnom balení. Tavný materiál prechádza prakticky celým zariadením, na konci sa zohrieva a taví do požadovaného tvaru.

Zdroj | 3DSimo

Na tvorenie je možné využívať 5 rôznych materiálov – ABS, PLA, drevo, kov a nylon. Pre každý materiál je nutné pomocou základných voličov a LED displeja vybrať s čím idete pracovať. Zároveň je možné zvoliť si rýchlosť podávania materiálu v troch stupňoch, takže si viete dávkovať tavný materiál celkom presne.

Vo výsledku môžete časom vytvoriť aj niečo takéto! Úprimne, klobúk dolu pred tým, kto toto vytvoril.

Zdroj | 3DSimo

Svoju tvorbu zverejňovať radšej nebudem. S 3DSimo je nutné sa naučiť robiť a skúšať, skúšať a skúšať. Aj preto 3DSimo predáva špeciálnu knihu, v ktorej nájdete postupy 40 rôznych 3D modelov.

Získate tak 40 inšpirácií čo všetko je možné pomocou 3D pera vytvoriť. Na webe 3DSimo toho nájdete ešte viac.

Vypaľovací nástroj je ďalšia špecialitka z dielne 3DSimo. Aj v tomto prípade MultiPro rozpozná pripojený nástroj a ponúkne na výber 6 rôznych nastavení pre materiály, do ktorých chcete vypaľovať a taktiež 5 stupňov intenzity.

Zdroj | 3DSimo

Vypaľovať je možné do kože, látky, mäkkého a tvrdého dreva, či ABS a PLA plastov. Vypaľovací nástroj sa totiž hodí aj na detailné tvarovanie 3D modelov. Môžete ich vyhladzovať a dotvárať do finálnej podoby.

Zdroj | 3DSimo

Na vypaľovanie je ale možné použiť aj spájkovací nadstavec. Na displeji je možné nastaviť teplotu až do 450 °C, čo je poriadne vysoká teplota. V balení je aj maličký kotúčik cínového drôtu, takže spájkovať môžete drobné elektrické obvody.

Druhý drôt v balení je tavný a slúži pre nadstavec „odporová pílka“. Tou je možné vyrezávať rôzne 3D či 2D tvary do polystyrénu, molitanu, plastových fólií či dosiek a papiera.

Posledným tvorivým nástrojom je gravírovací nadstavec. V rámci toho sú v balení 4 rôzne gravírovacie nadstavce, ktoré sa vkladajú do vŕtačky. V nastaveniach je v tomto prípade možné nastaviť širokú škálu rýchlosti. Gravírovať je možné do skla, ale aj do rôznych iných materiálov.

Zdroj | 3DSimo

K dispozícii sú aj pracovné nástroje ako priamočiara pílka, vŕtačka a elektrický skrutkovač. Na moje prekvapenie sú oba nástroje pomerne silné (vzhľadom na veľkosť), v prípade pílky, ale aj tepelných nástrojov odporúčam nekupovať ich, alebo nedávať aspoň do rúk deťom. Mohli by sa aj vcelku nepekne poraniť.

Za obrovskú výhodu považujem to, že k 3DSimo MultiPro si viete cez e-shop výrobcu (alebo aj tretích strán) dokupovať spotrebný materiál, ale aj samotné pracovné nadstavce. Ak sebe či svojim kreatívnym ratolestiam kúpite aj nájzákladnejší set za necelú stovku, neskôr si môžete dokúpiť iný nadstavec a rozšíriť tak možnosti využitia 3DSimo MultiPro.

Zdroj | 3DSimo

Za jedinú nevýhodu považujem fakt, že MultiPro je „na kábel“. Osobne som zvyknutý pracovať bezdrôtovo, prakticky všetky pracovné nástroje v dielni mám už na batérie. MultiPro s káblom je tak pre mňa o čosi viac obmedzujúci. Na druhej strane, MultiPro si nezoberiem na záhradu, ale budem sa s ním „hrať“ maximálne v dielni či domácnosti, kde elektrická zásuvka je takmer všade.

Ak teda hľadáte čosi pre malých či veľkých domácich majstrov, 3DSimo MultiPro je výborný tip. Netreba od neho čakať výkon veľkých elektrických nástrojov, no svoj účel vie splniť na 100 %. Neraz mi pomohol pri skrutkovaní, ale dokázal som pomocou neho opraviť aj vianočné osvetlenie, ktorého drôtiky sa vytrhli z transformátora. Priamočiara píla je skôr pre tenké materiály, modelári si prídu určite na svoje. Na vypaľovanie či 3D modelovanie nemám nadanie a ani pevné nervy, no kto sa tomu venuje nadstavce určite ocení.