Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

360fly 4K - obrovský skok v kvalite videa

360fly 4K - obrovský skok v kvalite videa
Roman Calík
360fly 4K - obrovský skok v kvalite videa
80 %
Na test 360° kamery 360fly 4K sme sa v redakcii veľmi tešili. Určite ste si všimli, že 360° fotografie a videá v redakcii využívame radi. Prvú generáciu kamery sme testovali ešte koncom minulého roka, novinka sľubuje výrazne kvalitnejší obraz. Podarilo sa?

Výhody

  • kvalita videí, najmä ostrosť
  • aplikácia 360fly s možnosťou editácie videí
  • adaptér na GoPro príslušenstvo v balení
  • odolnosť voči vode (ponor 10 metrov)

Nevýhody

  • vertikálne snímanie iba v uhle 240°
  • podexponované videá
  • rozostrený obraz v spodných častiach videí
  • vyššia cena

Balenie novinky 360fly 4K vám bude známe, ihneď ho však rozoznáte od predchádzajúcej generácie. Tentokrát sa dizajnu samotnej kamery prispôsobilo aj balenie, ktorá je zložené z rôzne usporiadaných trojuholníkov.

Dominuje mu zelený nápis 360fly 4K, a práve 4K Ultra HD je to, čo by malo prilákať budúcich majiteľov. Skôr ako sa pozrieme na samotnú kameru, prezradím vám čo obsahuje balenie.

V balení nájdete okrem samotnej kamery 360fly 4K aj známe látkové puzdro na kameru, do ktorého však nevložíte príslušenstvo. Treba dávať pozor, aby ste kameru do puzdra vkladali vždy objektívom smerom k látkovej strane a nie časti so zipsom, mohol by kryt objektívu poškriabať.

Nechýba ani nabíjací microUSB kábel a nabíjacia kolíska. Tá je opäť magnetická a kamera si v nej vďaka magnetom vždy rýchlo nájde svoju polohu, čo je výborné.

V balení nájdete taktiež praktický adaptér na rôzne GoPro príslušenstvo. To je obrovská výhoda najmä pre aktívnych ľudí, môžete si tak kameru ľahko pripevniť na prilbu alebo bicykel.

Tentokrát sa však adaptér neuchytáva ku kamere cez neštandardný konektor, ale pomocou známeho 1/4″ závitu. Túto zmenu oproti pôvodnej generácii vítam všetkými 10-timi, kameru tak ľahko pripevníte na akýkoľvek statív či selfie tyč!

V balení už nenájdete adaptér na prilepenie kamery na prilbu či iný povrch, ale vďaka štandardnému závitu a adaptéru na GoPRo príslušenstvo ani nie je potrebný. Čo vás však poteší sú nálepky so zelenou muchou či bielymi logami 360fly, podobne ako dostanete nálepky s nahryznutým jablkom pri kúpe produktov od Apple.

Samotná kamera sa na prvý pohľad líši od predchádzajúcej generácie len minimálne. Mimochodom recenziu 360fly z časopisu TECHBOX 11-12/2016 si môžete prečítať stiahnutím PDF. Tvar tela zostal zachovaný, čo je výhodou, pretože malá gulička vytvarovaná z množstva trojuholníkov zaujme na prvý pohľad a výborne sa s ňou manipuluje.

Rovnako zostalo zachované ovládanie len pomocou jediného tlačidla na tele kamery, teda nepribudol žiadny displej či možnosť si priamo na tele kamery podrobnejšie nastaviť snímanie.

Jeden rozdiel tu však je, o tom, čo kamera práve robí vás už neinformuje malá LED dióda, ale efektne podsvietené je ovládacie tlačidlo a dokonca i spodná časť kamery. Vidieť, že tvorcovia sa ešte detailnejšie vyhrali s už i tak ikonickým dizajnom 360° kamery.

Ak kamera svieti napríklad na červeno, viete, že kamera nahráva. Navyše vás stále na štart nahrávania kamera upozorní aj krátkym vibrovaním, čo sa hodí, ak máte kameru napríklad na prilbe alebo na mieste, kde na diódu nevidíte a zapínate ju len nahmataním hardvérového tlačidla.

Kamera, samozrejme, dokáže nahrávať aj bez prepojenia so smartfónom, videá či fotografie si potom môžete pozrieť v aplikácii po neskoršom pripojení k smartfónu či počítaču.

Keďže ide o vylepšenú kameru 360fly, tak je tu použitý taktiež len jediný objektív. Ten má 16 Mpx snímač a po novom dokáže nahrávať videá v rozlíšení Ultra HD (2 880 x 2 880 px).

V aplikácii si dokonca môžete vybrať medzi nahrávaním videí pri 24 fps alebo 30 fps. Ak chcete vyšší počet snímkov, je možné sa rozhodnúť aj pre videá s 60 fps, avšak už len pri rozlíšení 1 728 x 1 728 px.

Ak vytvoríte minútové video, zaberie vám približne 400 MB v plnom rozlíšení. Samozrejme závisí aj od snímanej scény. Stále je kamera pre nočné snímky skôr nepoužiteľná, svetelnosť objektívu neumožňuje vytvárať pekné fotografie či videá za šera a v noci.

 

Pre plnohodnotnú prácu s kamerou si stiahnete bezplatnú aplikáciu 360fly. Tá prešla inováciami, má vynovené prostredie a jednoduchšie ovládanie.

Spárovanie s kamerou je rýchle, komunikujú spolu prostredníctvom Wi-Fi siete, ktorú si vytvára samotná kamera. Určite si vytvorte aj vlastný účet, k videám budete mať prístup aj cez internet. Prihlásiť sa môžete aj pomocou konta Facebook.

Kamera má teraz už dvojnásobnú 64 GB pamäť bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami. Do pamäte tak uložíte dostatočné množstvo videí a fotografií.

Videá môžete nahrávať aj z pohľadu prvej osoby (POV), čo sa môže pri niektorých scénach mimoriadne hodiť. Nechýba už ani časozberné snímanie, kde si môžete nastaviť dĺžku od 0,5 do 60 sekúnd.

Pri fotografovaní máte jedinú možnú kvalitu snímok. Výhodou je, že tak pri videách ako aj pri fotografiách si môžete nastaviť aj clonu či svetelnosť objektívu. V aplikácii sa rýchlo zorientujete a radi budete využívať Live View, teda živý náhľad na snímanú scénu.

S mojím Samsungom Galaxy S7 edge som však mal problém pri otáčaní obrazu snímanej scény, kedy bolo prekresľovanie niekedy pomalé a rozmazané. Na smartfóne Sony Xperia Z3 Compact som nič podobné nezaregistroval.

Stiahnutie videí do smartfónu je našťastie rýchle. Ich zdieľanie na Youtube, Facebook a iné sociálne siete však už nie je prechádzka ružovou záhradou.

Síce je zdieľanie možné priamo cez aplikáciu, ale príprava 2-3 minútového videa na zdieľanie trvá aj niekoľko minút. Nutné je mať tiež dostatočne veľkú voľnú pamäť v smartfóne, nehovoriac o výkonnom procesore.

 

Pre správu videí môžete softvér v PC alebo online rozhranie 360fly.com. Rozhodne poteší aj možnosť používať kameru 360fly 4K s rôznymi smartfónmi, okrem Android aplikácie je k dispozícii aj aplikácia pre iOS. Dokonca si priamo v smartfóne môžete videá aj strihať či pridať k nim hudbu. Nemusíte tak zdieľať len surové nahrané videá.

A teraz to najdôležitejšie, určite ste zvedaví najmä na kvalitu videí a fotografií. Musíte si uvedomiť, že kamera sníma 360° horizontálne a vertikálne iba 240°.

Ak kameru položíte na zem, je to OK, ale ak ju máte na statíve, tak vidíte pod sebou čierny kruh. Sfukovanie torty na rodinnej oslave, zábery na fanúšikov počas koncertu či iné scény jednoducho nie sú vhodné nahrávať s 360fly 4K.

Naopak, použitie jediného objektívu má obrovskú výhodu v dokonalom obraze, ktorý nie je zdeformovaný spájaním z viacerých objektívov, ako pri konkurenčných kamerách, napríklad aj známej Samsung Gear 360.

Obloha tak bude vždy rovnako modrá, postavy v mieste spoja nebudú zdeformované, pretože žiadne spájanie obrazu z viacerých objektívov neexistuje.

Napriek tomu si musíte uvedomiť limity jediného objektívu. Najviac to pocítite v spodných oblastiach fotografií a videí. Nevyhnete sa tak čiastočnému rozostreniu obrazu najmä v spodných okrajoch ani bežným optickým vadám, ako je napríklad chromatická aberácia.

Celkovo je obraz z kamery veľmi pekný a ostrý, čo môžete vidieť aj na priloženom videu, kde sme kameru 360fly 4K previezli na testovacom bicykli. Z ostrosti som nielen ja, ale aj kolegovia v redakcii mali výrazne lepší pocit, ako z videí s kamerou 360fly HD.

Dokonca ostrosť obrazu predčí aj konkurenta Samsung Gear 360, ktorá sa na našom trhu taktiež už predáva. Mimochodom už čoskoro nájdete na našich stránkach porovnávací test tejto dvojice 360° kamier.

Škoda len, že videá z 360fly 4K sú podexponované, čo pri mnohých scénach úplne kazí dojem z videí. Jednoducho v porovnaní s reálne snímanou scénou sú príliš tmavé a nepomôžete si ani keď sa hráte s expozíciou v aplikácii.

Aby som bol úplný. S novinkou dostanete aj podporu GPS. A poteší aj vodeodolnosť bez nutnosti používať kryt mikrofónu. Daňou za to je menšia hĺbka ponoru, a to 10 metrov (1 ATM). Z môjho pohľadu je však takáto vodeodolnosť pre gro používateľov úplne dostačujúca.

Celkovo môžem kameru 360fly odporučiť a zaslúži si opäť náš TIP REDAKCIE. Kvalita videí, najmä ostrosť, je výrazne lepšia ako pri jej HD verzii z minulého roka. Pribudli aj možnosti pracovania s videom, kde nechýba časozberné snímanie. Rozhodne si pochvalu zaslúži vodeodolnosť aj pribalený adaptér pre využitie GoPro príslušenstva. Videá sú však tmavšie akoby ste čakali, kamera neponúkne plných 360° vertikálne a cena 699 € je dosť vysoká.

Zdroj