Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

36 hodín pred inváziou na Ukrajinu sa testovali hekerské útoky

36 hodín pred inváziou na Ukrajinu sa testovali hekerské útoky
Zdroj | Turris Sentinel
Richard Pliešovský
36 hodín pred inváziou na Ukrajinu sa testovali hekerské útoky
Zdroj | Turris Sentinel
Zdroj | Turris Sentinel

Systém Turris Sentinel zaznamenal, že ruskí zločinci už 22. februára, jeden a pol dňa pred zaútočením na Ukrajinu skúšali, aké sú ľahko napadnuteľné internetové ciele na Ukrajine.

Len deň na to, ako Putin uznal nezávislosť separatistických krajín na východe Ukrajiny zaznamenal Turris Sentinel krátky, ale mimoriadne intenzívny nárast aktivity z Ruska, ktorého cieľom bolo testovanie ľahko napadnuteľných internetových cieľov.

Zdroj | Turris Sentinel

Kyberútoky sú veľmi nebezpečným nástrojom, ktoré dokážu vyradiť dôležité časti národnej, alebo dokonca svetovej infraštruktúry. Turris Sentinel získava dáta zo všetkých svojich routerov, ktorých majitelia umožnili zdieľanie rozpoznaných rizík smerujúcich na nich zvonku. Na základe týchto údajov sa okamžite automaticky aktualizujú všetky routery Turris tak, aby ochránili svojich používateľov pred nebezpečenstvom z nedôveryhodných IP adries a tiež pred rizikom získania kontroly nad dátovými tokmi v ich sieťach.

Pozrite si

Po oligarchoch ide aj tínedžer preslávený sledovaním Elona Muska

Viete, že…

Turris Sentinel je bezpečnostný systém, ktorý zhromažďuje informácie o rizikovom správaní na internete? Vznikol v roku 2013 ako výskumný projekt správcu českej národnej domény CZ.NIC, jeho základ tvorí router, ten analyzoval prevádzku medzi internetom a domácou sieťou a identifikoval podozrivé domáce dátové toky.

Po úspešnej ochrane používateľov sa projekt uchádzal o finančnú podporu v crowdfundingovej kampani na Indeigogo a sériovo vyrábaný router Turris Omnia sa stal medzi počítačovými odborníkmi legendou v oblasti bezpečnosti. Veľkou výhodou týchto roterov je automatická aktualizácia všetkých firmvérov a bezpečnostných funkcií.

Zdroj | ESET

„Podrobnou kontrolou nášho bezpečnostného systému sme zistili zhruba 10-násobný nárast cieleného monitorovania ľahko napadnuteľným internetových cieľov. Spomínaná aktivita prebehla krátkodobo v utorok 22. februára krátko popoludní a prichádzala výlučne z ruských IP adries. Kontrola, ktorej interne hovoríme big port scan, veľmi intenzívne hľadá akékoľvek služby dostupné z internetu (skúša viac ako stovku možných služieb na každej potencionálnej obeti). V priebehu asi dvoch hodín zachytila asi štvrtina našich routerov, ktoré zdieľajú dáta so systémom Turris Sentinel, tieto snahy prichádzajúce z Ruska. Z nášho pohľadu sa nejednalo priamo o útoky, ale o hľadanie miest napadnuteľných neskorším útokom,“ hovorí Petr Palán, šéf projektu Turris.

Aj tieto zistenia potvrdzujú správy, že Rusko sa na vojenskú inváziu pripravovalo dlhé mesiace, ak nie roky.

Pokiaľ chcete pomôcť zmierniť dôsledky invázie, môžete to urobiť pomocou viacerých organizácií a firiem. Zoznam nájdete aj v našom článku Takto môžete pomôcť Ukrajine. Pomôcť sa dá aj poskytnutím ubytovania, pomôže i aplikácia Rebbid, ktorá je upravená na hľadanie prenájmov.