Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

3 najhoršie fotomobily podľa DxOMark. Je medzi nimi aj ten váš?

3 najhoršie fotomobily podľa DxOMark. Je medzi nimi aj ten váš?
Zdroj | Lisanto
Michal Sobek
3 najhoršie fotomobily podľa DxOMark. Je medzi nimi aj ten váš?
Zdroj | Lisanto
Zdroj | Lisanto

Smartfóny sa dnes stali vreckovými fotoaparátmi a už len málokto z nás, ak nie sme profesionálni fotografi, zvolí klasický fotoaparát. Veď smartfón máme stále pri sebe a nie je nič jednoduchšie, ako ho vybrať a cvaknúť momentku.

Pozrite si

Ako zistiť zdravie batérie na smartfónoch s Androidom?

Aby však fotografie boli kvalitné a použiteľné, treba vybrať ten správny smartfón. Poznáte portál DxOMark? Ak nie, tak rozhodne zbystrite. Tam sa testujú rôzne parametre smartfónov, ale aj kamier a reproduktorov.

Zdroj | Motorola

Každý smartfón má celkové číselné skóre. Okrem kamery sa tu dôraz kladie aj na selfie kameru, audio, displej a batériu. Tieto parametre však nie sú otestované pri každom smartfóne.

Je však dobré podotknúť, že portál DxOMark netestuje úplne každý smartfón, preto nebuďte prekvapení, ak tam ten svoj nenájdete. Už len tým, že je smartfón v tabuľke, je preňho istá forma pocty, preto tieto „najhoršie fotomobily“ berte s rezervou, pretože dalo by sa o nich povedať, že sú aj najhoršie z najlepších.

Posudzovanie fotografii a videa sú však predsa veľmi subjektívna záležitosť a aj preto je úplne v poriadku, ak sa vám fotografie z vášho smartfónu páčia, ale v recenziách bola táto položka kritizovaná.

Pre aktuálnosť sme najskôr vyfiltrovali smartfóny, ktoré vyšli v rokoch 2021 až 2022 a pozreli sme sa na tie kúsky, ktoré od portálu DxOMark dostali najnižšie celkové skóre.

Zdroj | Samsung

Posledné priečky mali poradie 57. a 58. Boli to však smartfóny do 200 dolárov a od nich naozaj netreba očakávať zázraky a toto umiestnenie chápeme.

Ďalšie 3 priečky už patrili smartfónom od 299 do 499 dolárov, a to je už pre nás zaujímavejšie. Pozrime sa, ktoré smartfóny sa tam umiestnili.

Vivo Y72 5G

Celkovo 94 bodov

Zdroj | Vivo

Začneme posledným miestom (56. priečka), ktoré patrí smartfónu od spoločnosti Vivo. Smartfón bol predstavený v marci 2021. Hlavný fotoaparát má 64 MPx, nasleduje 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač a 2-megapixelový makro snímač.

Za klasickú fotografiu dostal 101 bodov (najlepší fotomobil má aktuálne 153 bodov), za priblíženie dostal len 38 bodov a za video 84 bodov. Medzi nevýhody bol uvedený nedostatok detailov, pomalé a nestabilné zaostrovanie a zlá kvalita video pri slabom osvetlení.

Samsung Galaxy A52 5G

Celkovo 102 bodov

Zdroj | Samsung

 

55. pozíciu obsadil obľúbený smartfón od Samsungu, a to model Galaxy A52 5G. Spoznali sme ho tiež v marci 2021. Na zadnej strane obsahuje 64-megapixelový hlavný fotoaparát, 12-megapixelový ultra-širokouhlý snímač a dvojicu 2-megapixelových kamier na makro zábery a rozmazanie pozadia.

Za klasickú fotografiu dostal 107 bodov (najlepší fotomobil má aktuálne 153 bodov), za priblíženie dostal 56 bodov a za video 90 bodov. Recenzenti pri ňom kritizovali nízku kvalitu fotografii pri slabom osvetlení a problémy s expozíciou, stabilizáciou a automatickým zaostrovaním pri videu.

OnePlus Nord CE 5G

Celkovo 102 bodov

Zdroj | OnePlus

Z tejto trojice sa najlepšie umiestnila stredná trieda od OnePlus (54. priečka). Jeho predstavenie prebehlo v júni 2021. Jeho modul fotoaparátov integruje hlavný 64-megapixelový snímač, ktorému sekunduje 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač a 2-megapixelový senzor na rozmazanie pozadia.

Za klasickú fotografiu dostal 109 bodov (najlepší fotomobil má aktuálne 153 bodov), za priblíženie dostal 47 bodov a za video 89 bodov. Najviac nevýhod smerovalo k horšej kvalite videa, viditeľnému šumu na fotkách pri horšom svetle a pomalému zaostrovaniu.

Pre zaujímavosť, rebríčku aktuálne kraľuje smartfón Honor Magic4 Ultimate a hneď za ním Huawei P50 Pro. iPhone 13 Pro Obsadil 5. priečku.

Zdroj