Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

3 dôvody za Nintendo Switch a 3 proti

3 dôvody za Nintendo Switch a 3 proti
Zdroj | Nintendo
Marek Hudák
3 dôvody za Nintendo Switch a 3 proti
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Nová konzola Nintendo Switch od japonského výrobcu dokáže zaujať mnohými výhodami oproti konkurencii, no žiaľ nechýbajú jej ani negatíva, ktoré vás môžu odradiť.

Pozrite si

Nintendo Switch – najzaujímavejšia herná konzola sveta

Herná konzola bola ohlásená už 20. októbra minulého roka, no len začiatkom januára tohto roka ju výrobca predstavil prostredníctvom svojej online tlačovej konferencie. Do celosvetového predaja sa konzola dostáva dnes, teda 3. marca.

Zdroj | Nintendo

Nintendo Switch je úplne novým konceptom modulárnej konzoly od Nintenda. Ide o kvalitný tablet, ktorý je umiestnený v špeciálnom docku, pomocou ktorého môžete prenášať obsah na televíziu. Ak budete chcieť hrať iba na tablete, jednoducho ho z docku vytiahnete a pokračujete v hraní.

Teda čím sa konzola líši od konkurencie a zároveň čím dokáže zaujať hráčov?

Klasické Nintendo hry

Medzi debutové hry patrí napríklad 1-2-Switch, ktorá pochádza priamo z dielne Nintendo a jej úlohou je predstaviť možnosti novej konzoly a ovládača. Ide o sériu minihier, na štýl Wii Sports, s ktorými Nintendo prezentoval Nintendo Wii.

Pozrite si

7 najlepších hororových hier súčasnoti

Ďalšími pripravovanými hrami sú bojovka Arms, Xenoblade Chronicles 2, Minecraft: Story Mode, Skylanders Imaginators, Rayman Legends, Minecraft, NBA 2K18, Fire Emblem Warriors, pokračovanie populárnej hry z Nintendo Wii U Splatoon 2 alebo nový open world Super Mario Odyssey.

Najočakávanejším titulom je jednoznačne Zelda: Breath of the Wild, ktorá predstavuje launch titul spolu s konzolou. Hra by sa mala pýšiť rozsiahlym herným svetom spolu s prepracovaným príbehom.

Nemali by chýbať ani zaujímavé súboje a hádanky.V budúcnosti by sme sa sa mali dočkať nových titulov značiek Pikmin, Animal Crossing, Super Smash Bros. a ďalších klasických hier japonského Nintenda.

Prenosnosť

Novinka sa môže pochváliť predovšetkým svojou prenosnosťou, čo umožňuje hranie kedykoľvek a kdekoľvek bez nutnosti neustáleho pripojenia na externú zobrazovaciu plochu (k dispozícii je 6,2-palcový dotykový displej s rozlíšením 1 280 x 720 pixelov). Je však nutné podotknúť, že nie všetky hry by mali podporovať TV režim a zároveň ,,on the go“ (so sebou).

Mudulárnosť

Ku konzole dostanete dvojicu Joy-Con ovládačov, ktoré budete môcť využívať modulárnym spôsobom. Stačí, aby ste medzi ne umiestnili strednú časť a získate veľký atypický ovládač na konzolu. Ak medzi ovládače umiestníte tablet, vznikne vám úplne iná konzola, ktorá skôr pripomína Nintendo Wii U. Ovládač sa s konzolou prepája bezdrôtovo cez Bluetooth.

Bočné strany ovládača však budú slúžiť aj ako klasické a pohybové ovládače podľa vzoru Nintendo Wii. Na základe toho výrobca prezentuje novinku ako rodinnú konzolu.

Stredná časť je špecifická a neslúži iba na spojenie do jedného veľkého ovládača. Obsahuje veľkú batériu, ktorá vám poskytne dlhšiu výdrž pri hraní na cestách.

Nintendo sa vyjadrilo, že hranie hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild by malo byť možné na tablete počas 3 hodín. Menej náročná práca by mala vyčerpať zabudovaný akumulátor za dvojnásobný čas. Opätovné nabitie bude trvať približne celé tri hodiny.

Obmedzená ponuka hier

V súčasnosti ponuka hier dostupných od dnešného dňa od vývojárov tretích strán (EA, Capcom, 2K a ďalších) hráčov pravdepodobne veľmi neočarí.

Pozrite si

8 najlepších RPG hier súčasnosti pre PC, Xbox a PlayStation

Medzi tie zaujímavejšie patrí Just Dance 2017, I Am Setsuna, Puyo Puyo Tetris a Skylanders Imaginators. Ohlásené boli však aj ďalšie hry, no bez stanoveného dátumu (FIFA, Dragon Quest X: The Five Awakening Races Online, Farming Simulator, Lego Worlds, NBA 2K18, Steep či Syberia 3).

Je však potrebné rátať s oklieštenými verziami v porovnaní s hrami na konzolách PS4 (Pro) a Xbox One v dôsledku slabšieho hardvéru založeného na čipe Nvidia Tegra.

Cena a príslušenstvo

Odradiť vás môže relatívne drahé príslušenstvo v porovnaní s konkurenciou. Napríklad plnohodnotný gamepad pripomínajúci Xbox One ovládač stojí 70 dolárov (približne 65 eur), samostatný Joy-Con ovládač vás bude stáť 50 dolárov (približne 47 eur), dvojica 80 dolárov (približne 75 eur). Stredná čas nazvaná Joy‑Con Charging Grip má cenu 30 dolárov (približne 28 eur) a celý Dock 90 dolárov (približne 84 eur). Podobné ceny v eurách nájdete na slovenských e-shopoch.

Pozrite si

Revolučná konzola Nintendo Switch prezradila detaily

Zdroj | Nintendo

Zanedbateľná nie je ani cena samotnej konzoly, ktorá bola stanovená na 300 dolárov bez hry v balení. Na Slovensku si môžete novinku kúpiť za približne 320 eur.

Platený online režim

Samotné online hranie nebude zadarmo, teda aj posledná z trojice veľkých konzol spoplatní svoj multiplayer. Za online služby si bude Nintendo účtovať mesačný poplatok.

Tatsumi Kimishima, CEO spoločnosti Nintendo, sa vyjadril, že platená online služba pre konzolu Nintendo Switch bude stáť približne 17 až 25 eur ročne. Služba však bude zdarma do jesene 2017 a tí, čo sa do nej prihlásia, získajú jednu NES a SNES hru na mesiac zadarmo.

Pozrite sa, ako hodnotí novú konzolu YouTube kanál DigitalFoundry.

V porovnaní s Xbox Live Gold a Playstation Plus môžeme hovoriť o približne polovičnej cene, no zároveň aj polovičnej nádielke bezplatných hier.

Nemôžeme však bezpodmienečne tvrdiť, že práve táto služba vás odradí od kúpy, keďže zatiaľ nepoznáme oficiálnu cenu a ani ponuku bezplatných hier.

Zdroj