Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

3 dôvody, prečo si surfovanie v 4G LTE sieti O2 užijete, ako nikde inde

3 dôvody, prečo si surfovanie v 4G LTE sieti O2 užijete, ako nikde inde
Zdroj | Samsung
TECHBOX
3 dôvody, prečo si surfovanie v 4G LTE sieti O2 užijete, ako nikde inde
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Operátor O2 potvrdil svoje prvenstvo v pokrývaní vlastnou 4G LTE sieťou. Aktuálne prekračuje hranicu 92 % populácie Slovenska. Čo to pre vás znamená a ako si užijete surfovanie v najširšej 4G LTE sieti na Slovensku?

1. Najširšie pokrytie 4G LTE sieťou

Výrazné investície do výstavby sietí, ktoré O2 vynaložilo za posledné 2 roky, priniesli svoje ovocie. Hoci O2 ešte na konci roka 2015 pokrývalo 4G LTE sieťou „iba“ 25 % populácie Slovenska, o rok na to, v decembri 2016, to už bolo 70 % populácie Slovenska. Vďaka intenzite budovania 4G LTE siete sa O2 v septembri 2017 dostalo na čelo operátorov s najširším pokrytím touto sieťou oznámením prekročenia 90 % hranice, keď na mape pokrytia pribudlo takmer 1 400 novopokrytých lokalít.

Pozrite si

O2 prekvapilo. Aktuálne má LTE s viac ako 90% pokrytím Slovenska

Zdroj | O2

O2 však nezaspalo na vavrínoch a na konci januára tohto roka potvrdilo svoju pozíciu lídra dosiahnutím 92,3 % pokrytia obyvateľstva Slovenska. Poviete si, že to sú pekné čísla, ale čo to v praxi znamená? Napríklad to, že viac ako 2 000 obcí na Slovensku je v novej sieti O2 pokrytých rýchlym 4G LTE internetom, čo predstavuje dostupnosť pre 5 miliónov obyvateľov Slovenska. Pekné, že?

2. Reálne rýchlosti v sieti 4G LTE

Na to, aby ste mohli naplno využívať výhody rýchleho 4G LTE internetu od O2, nestačí len byť na území pokrytom touto sieťou. Je potrebné, aby ste vo svojom mobilnom telefóne mali 4G LTE SIM kartu. Ak takúto SIM kartu ešte nemáte, operátor vám ju zadarmo vymení v ktorejkoľvek O2 predajni. Zároveň váš mobilný telefón musí podporovať 4G LTE sieť. Tú si v nastaveniach telefónu zapnite a môžete sa pustiť do surfovania, pozerania videí či streamovania vašej obľúbenej hudby.

Zdroj | O2

Maximálna rýchlosť, ktorou môžete surfovať v 4G LTE sieti O2, je 25 Mbit/s pre prijímanie dát, teda tzv. download a 15 Mbit/s pre odoslielanie dát, teda upload. Pritom táto rýchlosť je u operátora O2 reálna a nie iba teoretická.

Pozrite si

Peter Gažík z O2 – Chceme rásť v segmente domácností

Pre lepšiu názornosť vám uvedieme príklad. Máte vo svojom mobilnom telefóne video, ktoré by ste radi ukázali svojim známym či priateľom prostredníctvom internetu? Predpokladajme, že ste video nahrávali vo vysokom Full HD rozlíšení a jeho dátový objem je približne 500 MB. V novej 4G LTE sieti budete toto video na niektorý z videoportálov nahrávať necelé 4,5 minúty. Ak by ste si však rovnako veľké video chceli stiahnuť do mobilu, potrvá vám to len niečo málo cez 2,5 minúty.

3. Štedré dátové balíky

Súčasťou hlasových O2 paušálov je aj určitý objem dát, ktoré môžete využívať na prehliadanie internetu, komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí alebo e-mailov, či streamovanie videí alebo hudby. Pochopiteľne, čím vyšší hlasový paušál používate, tým viac dát je jeho súčasťou. Napríklad pri najvyššom Platinovom O2 paušále máte k dispozícii až 7 GB  dát (ak nevyužijete bonus na zariadenie).

V prípade, že vašou prioritou nie sú volania či SMS a na plnohodnotné využívanie internetu potrebujete väčší objem dát, O2 má pre vás vo svojej ponuke aj dátové paušály. Ich výhodou je, že máte dostatok dát na využívanie internetu, ktoré si v prípade potreby môžete navýšiť. A pritom s nimi môžete aj telefonovať či posielať SMS a za volania a SMS zaplatíte iba toľko, koľko využijete.

Tak napríklad s paušálom Modré O2 Dáta môžete za 15 €/mes. presurfovať 4 GB dát. Ak nevyužijete bonus na zariadenie máte o 1 GB naviac. Strieborné O2 Dáta vám poskytnú 8 GB, resp. 10 GB dát, pričom vás mesačne vyjdú na 20 €. Ak by vám ale ani táto dátová nádielka nestačila, k dispozícii sú ešte Zlaté O2 Dáta za 30 € mesačne, s ktorými získate 16 GB s bonusom, alebo 20 GB bez bonusu na zariadenie. S takou porciou dát si na internete pozriete desiatky filmov.

Ako vidíte, snaha operátora O2 pri budovaní najširšej 4G LTE siete, poskytujúcej rýchly internet, sa pretavuje do užitočných používateľských skúseností. Nič vám nebráni, aby ste si surfovanie v 4G LTE sieti O2 naplno užili aj vy.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom O2.

Zdroj