Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

2+2 tlačidlové telefóny a smartfóny, ktorými môžete potešiť starých rodičov

2+2 tlačidlové telefóny a smartfóny, ktorými môžete potešiť starých rodičov
Zdroj | Jonathan Cooper
Stanislav Vinc
2+2 tlačidlové telefóny a smartfóny, ktorými môžete potešiť starých rodičov
Zdroj | Jonathan Cooper
Zdroj | Jonathan Cooper

Zostať v kontakte so starými rodičmi je vďaka dnešným technológiám jednoduchšie, než kedykoľvek predtým. Pri príležitosti Dňa starých rodičov sme sa preto rozhodli pozrieť na tlačidlové telefóny, ale aj smartfóny, ktoré sú od základov navrhnuté práve pre starších a technicky menej zdatných používateľov. Ako vybrať ten správny?

Výber ideálneho mobilu pre starých rodičov nie je práve najľahší oriešok. Hardvérové parametre totiž idú v tomto prípade na druhú koľaj a prioritu majú skôr veci ako jednoduché používateľské prostredie, výdrž batérie, veľkosť obrazovky či doplnkové funkcie ako je napr. núdzové tlačidlo a zvýšená odolnosť voči pádom, vode a prachu.

Základnou otázkou ale je, či vaši starí rodičia preferujú tlačidlový telefón, alebo si už trúfajú aj na smartfón so zjednodušeným ovládaním. Tlačidlové telefóny sú jednoduchšie, odolnejšie a mnohí starší používatelia ich fungovanie už dobre poznajú. Smartfóny prispôsobené pre seniorov im však dokážu na druhej strane ponúknuť viac funkcií, ako sú napr. videohovory, četovacie aplikácie pre zasielanie fotografií alebo prehrávanie obľúbenej hudby a audiokníh.

Zdroj | Alessandro Vallainc

Pri tlačidlových telefónoch je najpodstatnejšie, aby bol jeho displej a rovnako aj jeho tlačidlá veľké a dobre čitateľné. Je dobré, ak sú súčasťou jeho klávesnice aj tlačidlá rýchlej voľby, ktoré im môžete vopred nastaviť na tie najdôležitejšie čísla. Na prednej či zadnej strane takéhoto telefónu by tiež nemalo chýbať ani tlačidlo SOS, ktoré vybraným kontaktom odošle núdzovú správu s aktuálnou polohou zariadenia.

Výdrž batérie je pri tlačidlových telefónoch samozrejmosťou. Je však fajn, ak k takémuto telefónu dostanete aj nabíjací stojan, vďaka ktorému si vaši starí rodičia nebudú musieť robiť starosti so správnym zapojením nabíjačky.

Samozrejmosťou pri smartfónoch je zas veľký a dobre čitateľný displej. Ten by mal byť ale bez pochýb spojený so zjednodušeným softvérom, ktorý dá klasický Android do úzadia a starším používateľom ponúkne tie najdôležitejšie funkcie a aplikácie v zjednodušenom prostredí s dostatočne veľkými ikonami a textom.

Takéto prostredie môžete starým rodičom nainštalovať aj dodatočne prostredníctvom tzv. launcherov dostupných prostredníctvom obchodu Google Play. Na výber ich je viacero, spomenúť však môžeme určite obľúbený BIG Launcher, pekný Simple Launcher, alebo intuitívny Simple Mode.

https://youtu.be/4SBH_sXzCPY

Veľkou výhodou smartfónov je samozrejme podpora aplikácií, z ktorých mnohé sa určite radi naučia používať aj vaši starí rodičia. Pokiaľ im kupujete ich prvý smartfón, začať môžete s aplikáciami pre videohovory a zasielanie fotografií, ku ktorým im neskôr môžete pripojiť aplikácie na počúvanie rádia, hudby, audiokníh a podcastov, či vyhľadávanie receptov a pripomínanie dávkovania liekov.

Smartfóny sú ale na druhej strane kvôli svojim väčším obrazovkám menej odolné. Pokiaľ teda pôjdete do tejto kategórie mobilov, obzrite sa za modelmi so zvýšenou odolnosťou, alebo minimálne za takými modelmi, ku ktorým nebudete mať problém v obchodoch nájsť kompatibilný ochranný obal.

Pri smartfónoch je tiež potrebné počítať so zníženou výdržou batérie na jedno nabitie. Pri zhoršenej jemnej motorike môže byť pre seniorov zapojenie smartfónu do nabíjačky pomocou staršieho microUSB portu náročnejšie. Pokiaľ však oželiete zjednodušené používateľské prostredie, starým rodičom môžete vybrať model s USB-C či dokonca bezdrôtovým nabíjaním.

Aligator A675 Senior

Zdroj | Aligator

Aligator A675 je jednoduchým, kompaktným a pomerne lacným tlačidlovým telefónom, ktorým nič nepokazíte. Vybavený je nadštandardne veľkým 2,2“ displejom, 900 mAh batériou s výdržou 14 dní, LED svetlom a v jeho balení nechýba ani nabíjací stojan. Vytknúť sa mu dá snáď iba primalé a zle označené SOS tlačidlo na zadnej strane, ktoré je v núdzovej situácii ľahko prehliadnuteľné.

EVOLVEO EasyPhone XD

Zdroj | EVOLVEO

EasyPhone XD od spoločnosti EVOLVEO je podobný vyššie spomínanému modelu, akurát ponúka o 0,1“ väčší displej (2,3“), o 100 mAh väčšiu batériu (1 000 mAh) a klávesnicu s jasnejšie oddelenými tlačidlami, medzi ktorými nechýbajú ani tri klávesy rýchlej voľby. Ani tomuto modelu v balení nechýba nabíjací stojan a na zadnej strane tlačidlo SOS, ktoré je tentokrát prominentnejšie a určite aj o niečo lepšie viditeľné.

Oukitel WP12

Zdroj | Oukitel

Silnou stránkou smartfónu Oukitel WP12 je v prvom rade jeho vysoko odolné telo, ktoré sa môže pochváliť certifikáciou IP68, vďaka ktorej okrem pádom odolá aj pádu do vody a prachu. Poteší ale aj pomerne kompaktnými rozmermi, v ktorých ponúka jasný 5,45“ IPS displej, fotoaparáty na oboch stranách, GPS a NFC, ktoré môžete vašich starých rodičov naučiť používať aj na bezkontaktné platby v obchode. Smartfónu nechýba ani tlačidlo SOS, i keď schované v tlačidle zapínania.

DooGee S86 PRO

Zdroj | DooGee

Ak máte náročnejších a technicky zdatnejších starých rodičov, zapáčiť sa im môže DooGee S86 PRO. Podobne ako Outikel WP12, aj tento model ponúka odolnosť voči pádom, vode a prachu na úrovni certifikácie IP68, tentokrát však po boku zaujímavejšieho hardvéru. Jeho displej ponúka uhlopriečku až 6,1“, interná pamäť má kapacitu až 128 GB, poteší USB-C portom a jeho batéria má kapacitu až 8 500 mAH. Nechýba mu ani tlačidlo SOS, ktoré okrem toho slúži aj na rýchle spustenie fotoaparátu alebo LED svetla.