Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

207 elektromobilov, ich dojazd a spotreba podľa presnej metriky EPA

207 elektromobilov, ich dojazd a spotreba podľa presnej metriky EPA
Zdroj | Lucid Air
Števo Porubský
207 elektromobilov, ich dojazd a spotreba podľa presnej metriky EPA
Zdroj | Lucid Air
Zdroj | Lucid Air

Americká organizácia EPA opäť testovala nové elektromobily sveta a tak vieme veľmi presnú spotrebu desiatok ďalších elektrických áut na trhu. Hoci EPA nemala k dispozícii ešte všetky najnovšie kúsky, množstvo noviniek je v predaji aj na Slovensku.

Zdroj | Lucid

Takú Škodu Citigo e iV tam ale nenájdete, pričom rovnako stále chýba aj VW ID.3 či ďalšie modely prevažne európskych automobiliek (Peugeot, Citroën, Renault, Opel…). Pre našinca by práve takéto elektromobily boli zaujímavé, no do USA sa jednoducho nevyvážajú. Tam stále dominujú elektromobily Tesla, ktorých je v tabuľke EPA jednoznačne najviac. Práve Tesla a jej dnes už 4 modely kraľovali aj maximálnemu dojazdu, no na prvých priečkach ju vystriedala iná americká automobilka. Viac ale v tabuľkách nižšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Opäť pripomínam, že EPA nie sú hocijaké merania, ale aktuálne svetovo tie najpresnejšie. Kým stará metodika NEDC bola nahradená vo svete metodikou WLTP, v USA používajú aj metodiku podľa EPA. Vďaka metodológii merania sú ale testy EPA najpresnejšie a často sa zhodujú s realitou. A vďaka EPA tak vieme, ktoré elektromobily koľko reálne prejdú na jedno nabitie a akú majú reálnu spotrebu.

Pozrite si

ČO je to EPA, NEDC a WLTP, skratky používané aj pri elektromobiloch?

V tabuľke nižšie nájdete prehľad všetkých 207 elektromobilov, ktoré EPA doposiaľ otestovala. Je medzi nimi množstvo modelov od Audi, ale aj BMW a Porsche či spomínanej Tesly. Nechýba však ani domáci Ford, Chevrolet so svojimi novinkami, či menšie automobilky ako Rivian či Lucid Air. Boldom zvýraznené modely sú novinkou oproti poslednému prehľadu.

ModelModelový rokSpotreba (v kWh na 100 km)Cena (v € na 100 km)Dojazd (v km)
Audi e-tron202126,74,3357,2
Audi e-tron202027,34,4350,8
Audi e-tron201928,64,6328,2
Audi e-tron GT202225,54,1382,9
Audi e-tron quattro202226,74,3357,2
Audi e-tron S (19-20in)202228,64,6334,7
Audi e-tron S (22in)202232,95,3291,2
Audi e-tron S Sportback (20 in)202228,04,5341,1
Audi e-tron S Sportback (21/22 in)202232,35,2297,7
Audi e-tron Sportback2020-202127,34,4350,8
Audi e-tron Sportback quattro202227,34,4350,8
Audi Q4 e-tron Sportback quattro202222,43,6387,8
Audi Q4 e-tron quattro202222,43,6387,8
Audi RS e-tron GT202226,14,2373,3
BMW i3 (94Ah)2017 – 201818,02,9183,4
BMW i3 BEV (60 Ah)2014 – 201616,82,7130,3
BMW i3/i3s2019-202118,63,0246,2
BMW i3s (94Ah)201818,63,0172,2
BMW i4 eDrive40 Gran Coupe (18 in)202219,33,1484,3
BMW i4 eDrive40 Gran Coupe (19 in)202221,13,4453,7
BMW i4 M50 Gran Coupe (19 in)202221,83,5434,4
BMW i4 M50 Gran Coupe (20 in)202226,14,2365,2
BMW iX xDrive50 (20 in)202224,23,9521,3
BMW iX xDrive50 (21 in)202225,54,1490,7
BMW iX xDrive50 (22 in)202224,23,9506,8
BYD e62016-202029,24,7300,9
CODA 2012-201328,64,6141,6
Fiat 500e2013 – 201518,02,9140,0
Fiat 500e2016 – 201918,63,0135,2
Ford F-150 Lightning 4WD202230,54,9370,1
Ford F-150 Lightning 4WD Extended Range202229,84,8514,9
Ford F-150 Lightning Platinum 4WD202231,75,1482,7
Ford Focus Electric2017 – 2018 19,33,1185,0
Ford Focus Electric2012 – 201619,93,2122,3
Ford Mustang Mach-E AWD202122,43,6339,5
Ford Mustang Mach-E AWD202222,43,6360,4
Ford Mustang Mach-E AWD Extended202123,03,7434,4
Ford Mustang Mach-E AWD Extended202223,03,7445,7
Ford Mustang Mach-E CAL RT 1 ER AWD202221,13,4502,0
Ford Mustang Mach-E CAL RT 1 ER RWD202220,53,3505,2
Ford Mustang Mach-E GT2021-202224,94,0434,4
Ford Mustang Mach-E GT Performance2021-202225,54,1418,3
Ford Mustang Mach-E RWD202121,13,4370,1
Ford Mustang Mach-E RWD202220,53,3397,4
Ford Mustang Mach-E RWD California Route 1202120,53,3490,7
Ford Mustang Mach-E RWD Extended202121,83,5482,7
Ford Mustang Mach-E RWD Extended202221,83,5487,5
GMC EV1199924,94,088,5
Honda Clarity EV2017 – 201918,63,0143,2
Honda Fit EV2013 – 201418,02,9131,9
Hyundai Ioniq Electric 5 AWD202221,13,4411,9
Hyundai Ioniq Electric 5 RWD (Long Range)202218,63,0487,5
Hyundai Ioniq Electric 5 RWD (Standard Range)202219,33,1354,0
Hyundai Ioniq Electric 2020-202115,52,5273,5
Hyundai Ioniq Electric 201915,52,5199,5
Hyundai Ioniq Electric 2017 – 201815,52,5160,9
Hyundai Kona Electric202217,42,8415,1
Hyundai Kona Electric2019 – 202116,82,7415,1
Chevrolet Bolt EUV202218,02,9397,4
Chevrolet Bolt EV202217,42,8416,7
Chevrolet Bolt EV2020-202118,02,9416,7
Chevrolet Bolt EV2017 – 201917,42,8382,9
Chevrolet Spark EV2014 – 201617,42,8131,9
Jaguar I-Pace2019 – 202127,34,4376,5
Kandi K27202118,63,094,9
Kia EV6 AWD (Long Range)202219,93,2440,9
Kia EV6 RWD (Long Range)202218,02,9498,8
Kia EV6 RWD (Standard Range)202218,02,9373,3
Kia Niro Electric2019-202218,63,0384,6
Kia Soul Electric202018,02,9391,0
Kia Soul Electric2017 – 201919,33,1178,6
Kia Soul Electric2015 – 201619,93,2149,6
Lucid Air Dream P AWD (19inch)202218,02,9757,8
Lucid Air Dream P AWD (21inch)202219,33,1725,7
Lucid Air Dream R AWD (19inch)202216,82,7836,7
Lucid Air Dream R AWD (21inch)202218,02,9773,9
Lucid Air G Touring AWD  (19inch)202216,22,6830,2
Lucid Air G Touring AWD (21inch)202217,42,8754,6
Mazda MX-30202223,03,7160,9
Mercedes-Benz B250e2014 – 201624,94,0140,0
Mercedes-Benz EQS 450 Plus202221,83,5563,2
Mercedes-Benz EQS 580 4matic202222,43,6547,1
MINI Cooper SE Hardtop2020-202219,33,1177,0
MINI MiniE200821,13,4160,9
Mitsubishi i-MiEV2012 – 201618,63,099,8
Mitsubishi i-MiEV201718,63,094,9
Nissan Altra EV200024,94,0144,8
Nissan Leaf2016 – 201718,63,0172,2
Nissan Leaf2014 – 201518,63,0135,2
Nissan Leaf201318,02,9120,7
Nissan Leaf2011-201221,13,4117,5
Nissan Leaf (40 kWh)2018 – 201918,63,0243,0
Nissan Leaf (40 kWh)2020-202218,63,0239,7
Nissan Leaf (62 kWh)2019-202219,33,1363,6
Nissan Leaf SV/SL (62 kW)2019-202219,93,2345,9
Polestar 2202123,03,7374,9
Polestar 2 Dual Motor202223,63,8400,6
Polestar 2 Single Motor202219,63,1434,4
Porsche Taycan 4 Cross Turismo2021-202227,34,4345,9
Porsche Taycan 4S Cross Turismo2021-202228,04,5345,9
Porsche Taycan 4S Perf Battery2021-202226,14,2320,2
Porsche Taycan 4S Perf Battery Plus2021-202227,34,4365,2
Porsche Taycan 4S Perf Battery Plus202030,54,9326,6
Porsche Taycan Perf Battery2021-202226,14,2321,8
Porsche Taycan Perf Battery Plus2021-202228,04,5362,0
Porsche Taycan Turbo2021-202228,64,6341,1
Porsche Taycan Turbo202030,54,9323,4
Porsche Taycan Turbo Cross Turismo2021-202229,24,7328,2
Porsche Taycan Turbo S2021-202229,84,8323,4
Porsche Taycan Turbo S202031,15,0308,9
Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo2021-202228,64,6325,0
Rivian R1S202230,54,9508,4
Rivian R1T202229,84,8505,2
Scion iQ EV201317,42,861,1
smart EQ fortwo 201919,33,193,3
smart EQ fortwo cabrio2017 – 201920,53,391,7
smart fortwo electric2013 – 201619,93,2109,4
smart fortwo electric201124,23,9101,4
smart fortwo electric2017-201819,33,193,3
Tesla Model 3 Long Range202016,22,6531,0
Tesla Model 3 Long Range2018 – 201916,22,6498,8
Tesla Model 3 Long Range201716,82,7498,8
Tesla Model 3 Long Range AWD2018 – 201918,02,9498,8
Tesla Model 3 Long Range AWD202017,42,8518,1
Tesla Model 3 Long Range AWD202115,52,5568,0
Tesla Model 3 Long Range AWD202216,22,6576,0
Tesla Model 3 Long Range Performance AWD2018 – 201918,02,9498,8
Tesla Model 3 Long Range Performance AWD202018,02,9489,1
Tesla Model 3 Long Range Performance AWD (18 in)202017,42,8518,1
Tesla Model 3 Long Range Performance AWD (20 in)202018,63,0481,1
Tesla Model 3 Mid Range2019 – 202016,82,7424,8
Tesla Model 3 Mid Range201816,82,7418,3
Tesla Model 3 Performance AWD 2021-202218,63,0506,8
Tesla Model 3 Performance RWD 202216,22,6437,6
Tesla Model 3 Standard Range2019 – 202016,22,6354,0
Tesla Model 3 Standard Range Plus202014,92,4402,3
Tesla Model 3 Standard Range Plus201915,52,5386,2
Tesla Model 3 Standard Range Plus RWD202114,92,4423,2
Tesla Model S201223,63,8426,4
Tesla Model S202217,42,8651,6
Tesla Model S – 40D201322,43,6223,7
Tesla Model S – 60D2013 – 201521,83,5334,7
Tesla Model S – 70D201623,63,8376,5
Tesla Model S – 85D/90D2013 – 201623,63,8426,4
Tesla Model S – P100D2018 – 201921,83,5506,8
Tesla Model S 100D2017 – 201920,53,3539,0
Tesla Model S 60D2016 – 201721,13,4337,9
Tesla Model S 75D2016 – 201821,13,4400,6
Tesla Model S AWD – 60D2016 – 201719,93,2350,8
Tesla Model S AWD – 70D2015-201620,53,3386,2
Tesla Model S AWD – 75D2016 – 201920,53,3416,7
Tesla Model S AWD – 85D/90D2015 – 201621,13,4434,4
Tesla Model S AWD – 90D2016 – 201719,93,2473,0
Tesla Model S AWD – P100D2016 – 201821,83,5506,8
Tesla Model S AWD – P85D/P90D2015 – 201622,43,6407,1
Tesla Model S AWD – P90D2016 – 201721,83,5434,4
Tesla Model S Long Range202018,63,0600,2
Tesla Model S Long Range201918,63,0595,3
Tesla Model S Long Range Plus202018,02,9646,8
Tesla Model S Performance2019 – 202019,93,2559,9
Tesla Model S Performance201921,83,5522,9
Tesla Model S Performance (19 in)202119,33,1622,7
Tesla Model S Performance (19 in)202019,93,2559,9
Tesla Model S Performance (21 in)202121,83,5537,4
Tesla Model S Performance (21 in)202021,83,5524,5
Tesla Model S Plaid (19 in)202218,02,9637,2
Tesla Model S Plaid (21in)2021-202220,53,3559,9
Tesla Model S Standard Range202019,33,1461,8
Tesla Model S Standard Range201919,33,1458,6
Tesla Model X 202220,53,3559,9
Tesla Model X – 100D /AWD2017 – 201924,23,9474,7
Tesla Model X – 75D2016 – 201922,43,6382,9
Tesla Model X – P100D2017 – 201924,94,0465,0
Tesla Model X AWD – 60D2016 – 201722,43,6321,8
Tesla Model X AWD – 90D2016 – 201723,03,7413,5
Tesla Model X Long Range2019 – 202021,83,5527,8
Tesla Model X Long Range Plus202119,93,2596,9
Tesla Model X Long Range Plus202019,93,2564,8
Tesla Model X Performance (20 in)202121,83,5548,7
Tesla Model X Performance (20 in)202023,63,8490,7
Tesla Model X Performance (22 in)202124,23,9482,7
Tesla Model X Performance (22 in)2019 – 202026,74,3437,6
Tesla Model X Standard Range202020,53,3415,1
Tesla Model X Plaid (20 in)202221,13,4500,4
Tesla Model Y AWD202217,42,8448,9
Tesla Model Y Long Range AWD202116,82,7524,5
Tesla Model Y Long Range AWD202217,42,8531,0
Tesla Model Y Long Range AWD202017,42,8508,4
Tesla Model Y Performance AWD202017,42,8506,8
Tesla Model Y Performance AWD2021-202218,63,0487,5
Tesla Model Y Performance AWD (21 in)202018,63,0468,2
Tesla Model Y Standard Range RWD2021-202216,22,6392,6
Toyota RAV4 EV2012 – 201427,34,4165,7
Toyota RAV4 EV2002 – 200326,74,3152,9
Volkswagen e-Golf2017 – 201917,42,8201,1
Volkswagen e-Golf202018,63,0197,9
Volkswagen e-Golf2015 – 201618,02,9133,5
Volkswagen ID.4 1st202121,83,5402,3
Volkswagen ID.4 1st202220,53,3403,9
Volkswagen ID.4 AWD Pro202121,83,5400,6
Volkswagen ID.4 AWD Pro S202222,43,6394,2
Volkswagen ID.4 AWD Pro S202122,43,6386,2
Volkswagen ID.4 Pro S202121,83,5402,3
Volkswagen ID.4 Pro S202219,93,2442,5
Volkswagen ID.4 Pro2021-202221,13,4418,3
Volvo XC40 AWD202126,74,3334,7
Volvo XC40 Recharge twin202224,23,9358,8
Zdroj | Lucid Air

10 elektromobilov s najlepším dojazdom

Z kompletného prehľadu testovaných elektromobilov som vyselektoval iba 10 elektromobilov s najlepším dojazdom. Väčšinu z rebríčka zabrali modely od Lucid Air s dojazdom nad 700, resp. 800 km na jedno nabitie. Ani nová Tesla Model S z roku 2022 s 651,6 km dojazdom na Lucid Air nemá. A pritom 650 km na jedno nabitie je obrovský sen mnohých iných elektromobilov. Vyzerá to, že Lucid Air bude dojazdu kraľovať ešte veľmi dlho. Dokonca ani najnovší Mercedes-Benz EQS 580 4matic s dojazdom necelých 550 km sa do prvej desiatky nedostal.

ModelModelový rokDojazd (v km)
Lucid Air Dream R AWD (19inch)2022836,7
Lucid Air G Touring AWD  (19inch)2022830,2
Lucid Air Dream R AWD (21inch)2022773,9
Lucid Air Dream P AWD (19inch)2022757,8
Lucid Air G Touring AWD (21inch)2022754,6
Lucid Air Dream P AWD (21inch)2022725,7
Tesla Model S2022651,6
Tesla Model S Long Range Plus2020646,8
Tesla Model S Plaid (19 in)2022637,2
Tesla Model S Performance (19 in)2021622,7
Zdroj | Tesla

10 elektromobilov s najnižšou spotrebou

Z opačného súdka je rebríček 10 elektromobilov s najnižšou spotrebou. Aj tu sa objavil model Lucid Air, no kraľuje mu Tesla Model 3 s až 6 miestami v rebríčku. Príjemným prekvapením je Hyundai Ioniq Electric so spotrebou iba o čosi vyššou ako Tesla Model 3.

ModelModelový rokSpotreba (v kWh na 100 km)
Tesla Model 3 Standard Range Plus202014,9
Tesla Model 3 Standard Range Plus RWD202114,9
Hyundai Ioniq Electric 2020-202115,5
Hyundai Ioniq Electric 201915,5
Hyundai Ioniq Electric 2017 – 201815,5
Tesla Model 3 Long Range AWD202115,5
Tesla Model 3 Standard Range Plus201915,5
Lucid Air G Touring AWD  (19inch)202216,2
Tesla Model 3 Long Range202016,2
Tesla Model 3 Long Range2018 – 201916,2