Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

2020 trafených 3-bodových košov je svetový rekord robotického basketbalistu

2020 trafených 3-bodových košov je svetový rekord robotického basketbalistu
Zdroj | global.toyota
Juraj Recký
2020 trafených 3-bodových košov je svetový rekord robotického basketbalistu
Zdroj | global.toyota
Zdroj | global.toyota

Inžinieri z automobilky Toyota získali zápis do Guinnessovej knihy rekordov vďaka ich voľnočasovému projektu. Postavili robota basketbalistu, ktorý za 6 hodín a 35 minút hodil 2020 perfektných trojbodových košov. Rekord oficiálne držia za „Najviac nepretržitých hodov humanoidného robota (za asistencie človeka) – 2020 zásahov do koša.“

Prvá komunikácia medzi knihou rekordov a vývojárskym tímom robota basketbalistu, ktorý nesie meno CUE, prebehla ešte v marci 2018. Vtedy robot potreboval na prípravu jedného hodu približne 3 minúty. To sa však nedalo považovať za nepretržité hádzanie. Tím inžinierov z Toyota si tiež nebol istý jeho výdržou. K pokusu o rekord vtedy neprišlo.

Zdroj | global.toyota

Voľnočasová aktivita sa po oslovení Guinnessovou knihou rekordov presunula do výskumno vývojového centra, celý projekt poriadne dupol na plyn a výsledok sa posunul až k tretej generácií, modelu CUE3. Ten bol oficiálne predstavený v apríli 2019 počas prestávky zápasu japonských basketbalových klubov Alvark Tokyo a Sunrockers Shibuya.

Po tomto predstavení prišlo opäť pozvanie na vytvorenie rekordu, čo už vývojový tím prijal. Pravidlá zneli jasne. Aby bol rekord právoplatný musel robot päťkrát úspešne trafiť. Po tomto počte každý chybný hod by ukončil pokus a nedal by sa už opakovať. Nakoľko by tento pokus bol ľahko prekonateľný inžiniersky tím si stanovil ambicióznejší cieľ.

Zdroj | global.toyota

Nakoľko automobilka participuje na prípravách olympiády a paralympiády v Tokiu 2020 úlohou CUE3 bolo 2020 úspešných hodov. Prvých tisíc úspešných košov, čo bol aj pôvodný cieľ, padlo po 3 hodinách a 18 minútach, cieľ robot basketbalista naplnil za 6 hodín a 35 minút. Ak by robota nechali hádzali kým sa netrafí, zrejme by hádzal, kým by sa nerozpadol.

Zdroj | global.toyota

Umelá inteligencia použitá v CUE3 sa dokáže učiť z kamier, pomocou ktorých vyhodnocuje vzdialenosť od koša a prispôsobuje tomu silu hodu. Robot tak nemá problém úspešne hádzať v podstate z akejkoľvek vzdialenosti, aj z polovice ihriska. Tiež mu nerobí problém hádzať ako pravou, tak ľavou rukou.

Zdroj | global.toyota

„Pre dosiahnutie rekordu sme spolupracovali s profesionálnymi hráčmi basketbalu a vydali sa na cestu, na ktorej pred nami nikto nebol. Viac ako samotný rekord by nás potešilo, keby sme tým čo sme dosiahli, motivovali ľudí, aby sa začali zaujímať o basketbal a, samozrejme, robotiku,“ povedal po dosiahnutí rekordu líder vývojového tímu Tomohiro Nomi.