Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

15 najlepších dokumentárnych filmov na Netflixe

15 najlepších dokumentárnych filmov na Netflixe
Michal Spiegel
15 najlepších dokumentárnych filmov na Netflixe

Netflix okrem perfektných dramatických filmov a seriálov, ponúka aj bohatý výber kvalitných dokumentárnych filmov a minisérií. Tu je náš výber 15 najlepších. Zamerali sme sa na novšie dokumentárne filmy a seriály, ktoré vyšli za posledné dva roky.

Abstract: The Art of Design

Pokiaľ sa zaujímate o dizajn, tento dokumentárny seriál si určite zapíšte do svojho zoznamu. V každej časti je predstavený jeden druh dizajnu aj s predstaviteľom, ktorý vysvetľuje proces tvorby a výsledok. Dozviete sa tak zaujímavé poznatky o hlavných témach dizajnu od architektúry cez automobily až po interiérový dizajn. Dokumentárny seriál má od minulého roku aj druhú sériu.

American Factory

Aký je rozdiel medzi americkou a čínskou mentalitou v oblasti pracovných návykov? Na to odpovie tento oceňovaný dokumentárny film. Čínska spoločnosť Fuyao otvára bývalú americkú továreň na autá v meste Ohio. Tá musela prepustiť zamestnancov po ekonomickej kríze. Ak vás zaujíma, ako je možné, že sa Čína vypracovala na jedného z ekonomických lídrov, tento film vám ponúkne odpovede.

Bikram: Yogi, Guru, Predator

Šokujúci dokumentárny film o zakladateľovi hot yogy Bikramovi Choudhurym, ktorý ukazuje, ako vybudoval svoju globálnu značku, no tiež jeho odvrátenú stránku sexuálneho predátora.

Chef’s Table

Tento dokumentárny seriál určite nepozerajte, keď budete pociťovať hlad. Profesionálni kuchári z celého sveta vám v každej časti predstavia svoje kulinárske umenie. Seriál kvôli výbornému scenáru a kvalitnému vizuálnemu spracovaniu má natočených už šesť sérií plus minisériu z Francúzska a minisériu zameranú na dezerty.

The Edge of Democracy

Jeden z najlepších dokumentárnych filmov, aké sa minulý rok objavili na Netflixe, nás zavedie do Brazílie a ukáže nám zákulisie politiky a korupcie. Ukazuje nám, aký mal na krajinu vplyv prezident Lula a neskôr Dilma Rousseffová, ktorá musela po korupčnom škandále odstúpiť.

Pozrite si

Top 6 seriálov, ktoré sa oplatí pozerať v januári 2020

Explained

Dokumentárna séria od štúdia Vox zahŕňa tri fascinujúce dokumentárne cykly – Explained; Sex, Explained a The Mind, Explained. Každý diel má približne 20 minút a zaujímavým spôsobom vám prezradí všetko, čo ste chceli vedieť o fungovaní mozgu, sexuálnych fantáziách, antikoncepcii, kryptomenách a o množstve ďalších tém.

The Great Hack

Teraz niečo z technologického prostredia. V našich článkoch sa častokrát venujeme úniku dát na Facebooku. Tento dokumentárny film mapuje najväčší škandál spojený so zneužitím dát na politické účely. Konkrétne ukazuje, ako spracovanie veľkých balíkov dát a ich zneužitie umožnilo ovplyvniť voľby po celom svete vrátane Brexitu. Ideálny dokumentárny film, ktorý sa oplatí pozrieť si, pokiaľ chcete zlepšiť svoje kritické myslenie.

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

Čo sa deje vo vnútri mozgu vizionára Billa Gatesa? To vám ukáže tento trojdielny dokumentárny film. Okrem vzorov, vám Bill prezradí aj svoje aktuálne ciele a vízie, ktoré plánuje naplniť. Príbeh zakladateľa Microsoftu a svojho času najbohatšieho muža planéty určite stojí za pozretie.

Knock Down the House

Na jeseň budú v USA prezidentské voľby, ktoré vždy predstavujú masívnu a drahú politickú šou. Tento film sa ale zameriava na voľby do amerického kongresu. Skutočný príbeh ukazuje demokratické kandidátky do amerického kongresu a ich volebnú cestu.

Life Overtakes Me

Silný dokumentárny film, ktorý je nominovaný v kategórii najlepší krátkometrážny dokument na tohtoročných Oscaroch, ukazuje skutočný príbeh venujúci sa zvláštnej chorobe. Tá postihuje deti utečencov, ktoré upadajú po ťažkej traume do stavu kómy. Ide o tzv. syndróm rezignácie, ako odborníci túto chorobu nazvali.

Pozrite si

The Great Hack – Netflix má dokument o zneužívaní dát Facebookom

Movies that made us

Po ťažkých dokumentárnych filmoch je táto miniséria na odľahčenie. Ukazuje príbeh štyroch kultových filmov nášho detstva či mladosti a cestu, ako vznikali. Dokumentárna séria ukazuje vznik štyroch kasových trhákov 80. a 90. rokov – Sám doma, Hriešny tanec, Krotitelia duchov a Smrtonosná pasca.

Our Planet

Nádherne natočený prírodopisný dokumentárny film, ktorý je ideálny na relax a nové poznatky o prírode. Pokiaľ obľubujete dokumenty ako The Blue Planet a The Blue Planet II, tento si určite nenechajte ujsť. Vizuálny zážitok dopĺňa hovorené slovo Sira Davida Attenborougha.

Period. End of Sentence.

Krátky dokumentárny film o problematike menštruácie v Indii a o jej odtabuizovaní v tejto takmer najľudnatejšej krajine sveta. Skupina indických žien sa rozhodne založiť továreň na cenovo-dostupné vložky a popritom vysvetľujú mužom, čo vlastne menštruácia je a že nejde o tému, ktorá by mala byť tabu alebo stigmatizovaná.

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Dokumentárny epos od svetoznámeho režiséra Martina Scorseseho, ktorý nám priniesol mafiánske filmy ako The Irishman, The Goodfellas a Casino, tento raz vyrozpráva príbeh hudobnej legendy Boba Dylana. Konkrétne sa zameria na turné Rolling Thunder Revue z roku 1975 a priblíži nám atmosféru tých rokov v USA.

Rotten

Seriál, ktorý zobrazuje odvrátenú stranu potravinárskeho priemyslu. Po pozretí budete dobre rozmýšľať nad každou potravinou, ktorú konzumujete. Dokumentárny seriál dostal minulý rok druhú sériu, ktorá prekonala tú prvú a zameriava sa na potraviny ako avokádo, víno, balená voda či čokoláda.