Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

13 praktických smart zariadení pod stromček do každej domácnosti

13 praktických smart zariadení pod stromček do každej domácnosti
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
13 praktických smart zariadení pod stromček do každej domácnosti
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Smart domácnosť je z roka na rok zaujímavejšou témou aj pre ľudí, ktorí nepatria medzi technologických nadšencov, no majú radi pohodlie, komfort a praktickú stránku života. Pozrite si náš prehľad tipov na vianočný darček.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Čo treba vedieť pred kúpou?

Inteligentná domácnosť poskytuje používateľom väčší komfort ovládania spotrebičov, zabezpečenie domova a v neposlednej rade aj šetrenie elektrickou energiou. Pomocou smart zariadenia si odkáže používateľ zmerať hmotnosť aj tlak a mať v smartfóne dlhodobý prehľad o svojom zdraví bez zdĺhavého manuálneho zapisovania do zošita alebo tabuľky v počítači.

Pozrite si

Withings BPM Core – tlakomer, EKG a digitálny stetoskop v jednom

Každé smart zariadenie sa ovláda pomocou mobilného zariadenia s OS Android alebo iOS. To znamená, že konkrétny spotrebič sa zapne/vypne na diaľku, vie regulovať teplotu v dome, ovládať polievanie kvetov, monitorovať interiér a exteriér, kontrolovať kvalitu vzduchu a mnoho ďalších úkonov.

Smart domácnosť sa väčšinou buduje a zveľaďuje postupne. Zvyčajne napríklad kúpou inteligentnej zásuvky, termostatu či svietidla. Napriek tomu, že väčšina smart zariadení vie fungovať samostatne, to pravé orechové nastane vtedy, ak sa ich zapojí viacero do tzv. automatizácie, alebo scén. Napríklad kúrenie v dome sa spustí pri poklese na určitú teplotu, elektrická zásuvka sa zapne a rozsvieti lampu 30 minút pred západom slnka, svetlo v tmavej chodbe sa aktivuje vtedy, keď sa priblížite k dverám.

Na tieto pokročilé scény je nutné mať okrem smart zariadení centrálnu jednotku, ktorá sa stane srdcom inteligentnej domácnosti. Komunikuje podľa vlastného protokolu, napríklad Z-Wave, alebo ZigBee.

Samostatnú kategóriu tvoria platformy Amazon Alexa, Apple HomeKit a Google Home. Pomocou nich sa dá jednoducho spravovať domácnosť aj bez centrálnej jednotky, tvoria ju smartfóny, tablety a ďalšie zariadenia od uvedených spoločností a ich operačný systém.

Inteligentná domácnosť sa dá riadiť aj cez zariadenia ďalších výrobcov, napríklad Philips, Fibaro. Zvyčajne ponúkajú okrem jednotlivých smart senzorov aj tzv. starter kity, kde sa okrem samotných zariadení nachádza aj riadiaca jednotka. V poslednej dobe sa smart domácnosti začala intenzívne venovať IKEA, už má v ponuke niekoľko produktov.

Zhrnutie

  • Zvážte na akej platforme má fungovať (resp. už funguje) smart domácnosť. Ak nemáte doma nič od Apple, nemá význam uvažovať o Apple HomeKit.
  • Ak naďabíte na zaujímavý výrobok za nízku sumu, pozorne si pozrite parametre. Napríklad lacná smart zásuvka totiž môže poskytnúť len nízky výkon, vhodný akurát tak na napájanie svietidla. Ale môže to platiť aj naopak – premrštená suma neznamená automaticky veľkorysé parametre.
  • Ak nie ste si istý s vlastnosťami vybraného zariadenia a na internete ste nenašli odpoveď, neváhajte sa pred kúpou skontaktovať s predajcom, zvyčajne dokáže poradiť.
  • Ceny sa v trhovej ekonomike menia, neľutujte pár minút naviac a skúste nájsť ponuku vami vybraného istého produktu za lepšiu sumu. Nami uvedené ceny len orientačné.
  • Výber zariadení je abecedne zoradený a mal by byť dostupný v slovenských obchodoch.
Pozrite si

Nákupy cez internet? 9 tipov čo treba vedieť a na čo si dať pozor

Amazon Echo Dot 3

od 46,90 €

Zdroj | Amazon

Prečo kúpiť?

Smart reproduktor 3. generácie je s hlasovým ovládaním a virtuálnou asistentkou Alexa. Umožňuje prehrávať hudbu nielen cez Bluetooth, ale aj streamovať zo služieb Amazon Music, Apple Music, Spotify a ďalších, prostredníctvom vylepšeného zvuku reproduktora.

Prečo nekúpiť?

Reproduktor nevie po slovensky, aktuálne jazykové možnosti ovládania sú angličtina, francúzština, nemčina a japončina.

Antik Smartcam SCE 35 WiFi

od 89,90 €

Zdroj | Antik

Prečo kúpiť?

Stropná exteriérová kamera má na starosti kontrolu bezpečnosti vášho vchodu do domu, garáže a ďalších priestorov. HD Wi-Fi kamera s rozlíšením 1,3 Mpx umožní pripojenie na router, je so 72° šírkou záberu. Aplikácia Antik SmartCam (pre Android a iOS) má funkciu Motion detect, tá upozorní na každý pohyb pred kamerou. Okrem live view ponúka možnosť záznamu na cloud alebo microSD kartu. Krytie IP67 a IK 10 chráni pred dažďom a vandalmi. 

Prečo nekúpiť?

Kamera nemá záložnú batériu, v prípade výpadku prúdu tak používateľ nemá žiaden záznam, mnohých nepoteší nevyhnutné ťahanie káblov.

Beurer BF950

69,90 €

Zdroj | Beurer

Prečo kúpiť?

Osobná váha Beurer BF950 prenáša všetky namerané údaje do smartfónu (iOS od 8.0 a Android od 4.4) cez Bluetooth. Používatelia tak majú prehľad nielen o svojej hmotnosti, ale aj o hodnotách telesného tuku, vody v tele, percenta svalovej hmoty a hmotnosti kostí. Aplikácia vypočíta BMI a zobrazí kalórie. Váha má pamäť pre 8 používateľov, rozpozná ich automaticky. Maximálna nosnosť je 180 kg.

Prečo nekúpiť?

Oproti bežnej váhe, ktorá je zrejme v každej domácnosti, je tu výrazne vyššia cena.

Pozrite si

Polar Balance je inteligentná váha, ktorú neoklamete

Danalock Polelock V3 Bluetooth

149,00 €

Zdroj | Danalock

Prečo kúpiť?

Inteligentný zámok Danalock Polelock V3 Bluetooth poskytuje vzdialené ovládanie pre zamykanie/odomykanie dverí. Pracuje samostatne prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth. Zámok posiela notifikácie priamo na smartfón, uľahčuje deťom zamknúť a odomknúť dvere, používateľ môže vytvoriť trvalé, opakujúce sa, alebo dočasné prístupové kľúče prostredníctvom e-mailu, resp. SMS.

Zdroj | Danalock

Danalock V3 je vybavený špeciálnym čipom TPM, ktorý (vraj) zvládne všetky bezpečnostné aspekty. Čip ukladá šifrovacie kľúče s mimoriadne vysokou úrovňou bezpečnosti. Spojenie medzi smartfónom a Danalock V3 sa uskutočňuje podobne ako TLS 1.2, ktorý používajú banky a bezpečnostné služby na celom svete. 

Prečo nekúpiť?

V balení nie je cylindrická vložka, tú treba kúpiť samostatne. Zámok sa napája štyrmi lítiovými batériami (typu CR123) a nie nabíjacími.

Elgato Eve Weather

od 41,00 €

Zdroj | Elgato

Prečo kúpiť?

Renomovaný výrobca Elgato ponúka za zaujímavú cenu vonkajšiu stanicu s Bluetooth pripojením. Zariadenie meria okrem teploty aj tlak a vlhkosť vzduchu. Napája sa dvoma tužkovými batériami (AA), pomocou prehľadnej aplikácie má používateľ všetko prehľadne poruke.

Prečo nekúpiť?

Elgato Eve Weather podporuje len platformu od Apple – HomeKit a iOS od verzie 8.0.

Fibaro Starter Kit FR-GEN5

499,00

Zdroj | Fibaro

Prečo kúpiť?

Štartovacia sada pre inteligentnú optimalizáciu domácnosti obsahuje Fibaro Home Center Lite smart riadiacu jednotku, pohybový senzor, dymový senzor, záplavový senzor, senzor dverí a okien, inteligentnú zásuvku. Aplikácia Fibaro je pre OS Android a iOS. Všetky zariadenia pracujú na technológii Z-Wave Plus.

Táto sada predstavuje ľahké riešenie ako začať s domácou automatizáciou. Päť smart zariadení sa spolu s riadiacou jednotkou stanú šikovným riešením na prevzatie kontroly nad domácnosťou.

Prečo nekúpiť?

Pomerne vysoká cena.

Pozrite si

Fibaro si konečne rozumie aj s HomeKit domácnosťou

Google Home

od 112,90 €

Zdroj | Google

Prečo kúpiť?

Hlasový asistent Google Home pomôže v bežnom živote. Ponúka kompaktný dizajn (11 x 23 x 11 cm), dotykové ovládanie a funkciu handsfree. Funkcia rozpoznávania hlasu umožní personalizovať odpovede pre každého člena rodiny. Google Home si rozumie nielen s Androidom, ale aj s iOS.

Pomocou hlasu môže používateľ ovládať kompatibilné svetlá, termostaty, kamery a ďalšie smart zariadenia. Domovská stránka Google Home funguje s viac ako 1 000 inteligentnými zariadeniami od viac ako 150 výrobcov.

https://youtu.be/r0iLfAV0pIg

Prečo nekúpiť?

Ani tento reproduktor nevie po slovensky. Smart asistent komunikuje v anglickom, nemeckom, francúzskom a japonskom jazyku.

Pozrite si

Inteligentný reproduktor Google Nest Mini dostal niekoľko vylepšení

Microlife BP B6 Connect

92,90 €

Zdroj | Microlife

Prečo kúpiť?

Smart tlakomer príde vhod pre každého, kto chce mať prehľad o svojom zdraví. Technológia AFIBsens slúži na detekciu rizika mŕtvice, môže významne znížiť riziko vzniku cievnej mozgovej príhody alebo infarktu. Tlakomer tiež disponuje MAM technológiou na diagnostiku hypertenzie a kontrolu liečby a PAD technológiou na detekciu pulznej arytmie.

Prístroj má klinicky overenú presnosť a je odporúčaný na meranie tlaku aj u detí nad 12 rokov, diabetikov, osôb s ochorením obličiek, s obezitou a v tehotenstve pri preeklampsii. Tlakomer má pamäť pre 2 x 99 posledných meraní, k smartfónu sa pripája cez Bluetooth a bezplatnú aplikáciu Microlife Connected Health+. Jednoduchá obsluha, pohodlné a presné meranie predurčujú tento výrobok aj pre starších ľudí.

Prečo nekúpiť?

Množstvo funkcií môže byť pre niekoho zbytočne komplikované a mätúce.

Pozrite si

NÁVOD | Ako pracovať s aplikáciou Domácnosť v macOS?

Netatmo Thermostat

179,99

Prečo kúpiť?

Netatmo Smart Thermostat je nielen jeden z najkrajších, ale aj najjednoduchšie sa používajúcich termostatov v súčasnosti. Okrem jednotky na ovládanie teploty sa v balení nachádza aj vysielač, ktorý sa pripája priamo na kotol, microUSB kábel pre aktualizáciu softvéru termostatu, adaptér pre priame pripojenie do zásuvky.

Termostat má minimalistický dizajn no hlavne inteligentné funkcie, s ktorými budete mať svoje kúrenie naozaj pod plnou kontrolou.

Prečo nekúpiť?

Pre komunikáciu s okolitým svetom používa riadiaca jednotka Wi-Fi pripojenie len v 2,4 GHz sieti, takže ak máte doma 5 GHz sieť, nebude vám pripojenie fungovať.

Pozrite si

Netatmo Healthy Home Coach vie, čo doma dýchate!

O2 Smart Box

288,00 €

Prečo kúpiť?

O2 Smart Box je šikovné riešenie 3 v 1 pre smart domácnosť. Multifunkčný box v sebe skrýva Wi-Fi router (2,4 a 5 GHz), má zabudovanú meteostanicu a môže byť riadiacím centrom inteligentnej domácnosti. Inštaláciu zvládne aj technický antitalent, počas nej ho displej informuje o jednotlivých krokoch.

Pridávanie ďalších senzorov je jednoduché pomocou ikony Senzory. Momentálne je k dispozícii 7 druhov (inteligentná zásuvka, detektor dymu, inteligentná hlavica na vykurovanie, dverný/okenný senzor, detektor zatopenia, detektor pohybu a inteligentný zámok).

Prečo nekúpiť?

Zariadenie by mohlo mať viac senzorov, box je dostupný len v O2.

Pozrite si

Netatmo má domáci zvonček s kamerou pre Apple HomeKit

Philips Hue White 9W E27 Starter Kit

99,95 €

Zdroj | Philips

Prečo kúpiť?

Štartovacia sada Philips Hue White 9W E27 obsahuje 3 LED žiarovky Philips Hue White, magnetický ovládač a zariadenie Hue Bridge. Žiarovky sa ovládajú pomocou smartfónu cez Bluetooth, diaľkového ovládača, alebo cez Hue Bridge. Na súpravu môžete pripojiť až 10 svetiel a naraz ich ovládať jediným stmievacím spínačom.

Životnosť žiarovky udáva výrobca na 25-tisíc hodín, 9 W žiarovka má rovnakú svietivosť ako 60 W klasická žiarovka. Sada podporuje ovládanie prostredníctvom Amazon Alexa, Apple Home Kit a Google Assistant.

Prečo nekúpiť?

Dobrá cena, úspora energie, uľahčenie života. Nevidíme dôvod, prečo to nekúpiť, ak to peňaženka dovolí.

Pozrite si

Philips Hue stále patrí medzi to najlepšie medzi smart svietidlami

TP-Link Hs100

od 34,90 €

Zdroj | TP-Link

Prečo kúpiť?

Za priaznivú cenu môžete kúpiť inteligentnú zásuvku, vďaka ktorej budete môcť ľahko a hlavne pohodlne ovládať zapínanie/vypínanie jednoduchých spotrebičov. Napríklad svietidla, zapnutie kávovaru a podobne. Podporuje OS Andorid a iOS, rozumie si Amazon Alexa.

Prečo nekúpiť?

Nepodporuje Google Home ani HomeKit od Apple. V IKEI sa dajú kúpiť zásuvky ešte lacnejšie.

Withings Home HD

196,00 €

Zdroj | Withings Home

Prečo kúpiť?

Interiérovú kameru Withings Home HD s obojsmerným zvukom využijú napríklad rodičia ako detský monitor. Má senzory prostredia a umožňuje majiteľom pozrieť sa domov odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie iOS Home Monitor. MOS senzor má rozlíšenie 5 Mpx, výstupné rozlíšenie je Full HD s 30 fps, zorné pole objektívu 135°. Kamera sa vie nakláňať, otáčať a priblížiť obraz.

Nechýba nočné videnie a podpora pre cloud. O zvuk sa stará 2-wattový reproduktor s frekvenčným rozsahom 300 Hz až 16 kHz. Kamera sleduje nielen dianie v domácnosti, ale aj kvalitu ovzdušia. Kamera je kompatibilná s Apple ekosystémom, okrem iPhone, iPad podporuje Apple TV a Apple Watch.

Prečo nekúpiť?

Len pre majiteľov Apple zariadení.

Zdroj | Pixabay

Ponuka smart výrobkov je neskutočne pestrá. Od vyslovene praktických cez tie, ktoré nám prinášajú radosť až po úplné úlety. Vybrať si dokáže naozaj každý, preto berte náš výber naozaj len za orientačný. V dnešnej dobe sa dá vybaviť smart zariadením celá kuchyňa – chladnička, rúra, kávovar. Tieto veľké inteligentné spotrebiče však zatiaľ na svoj čas čakajú, nielen kvôli vysokým cenám, ale aj ich praktickým uplatnením.