Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 7 min.
  • 7.6.2019

13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13

13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Tohtoročná vývojárska konferencia WWDC bola nabitá novinkami a to platí aj pre nový iOS 13, ktorého sa dočkáme už na jeseň. Toto je 13 noviniek, na ktoré sa tešíme najviac.

Tmavý režim

Všetok softvér sa v posledných dvoch rokoch prezlieka do tmavých farieb, čo má na svedomí najmä rapídne rozširovanie OLED displejov. Aj keď tento trend nasledovala väčšina vývojárov aplikácií pre iPhone, samotný systém zostával verný žiarivo bielym pozadiam.

To sa konečne mení a iOS 13 so sebou prinesie tmavé používateľské prostredie systému, ako aj tmavé natívne aplikácie od Hudby, cez Poznámky až po Pripomienky a Správy.

Zdroj | Apple

Podpora herných ovládačov

Marcová konferencia priniesla predstavenie viacerých nových služieb, vrátane hernej služby Apple Arcade, ktorá má ponúknuť hry na úrovni konzolových titulov.

Konzolové hry a dotykové ovládanie však k sebe veľmi nepasujú a tak bolo otázne, či nás chce Apple donútiť k nákupu predražených herných ovládačov s certifikáciou MFI, alebo po rokoch konečne dôjde k ústupku a iOS začne podporovať najrozšírenejšie herné ovládače.

Našťastie sa vyplnil druhý scenár a k zariadeniam s operačným systémom iOS 13, iPadOS 13 a tvOS 13 bude možné pripojiť bezdrôtové ovládače Xbox One a PlayStation 4 DualShock.

Zdroj | Apple

Find My

Aplikácia Nájsť iPhone slúži na vyhľadanie stratených zariadení, no ideálne funguje iba v prípade hľadania iPhonu, ktorý má väčšinou neustále pripojenie k internetu cez mobilnú sieť. Nájsť stratený MacBook tak bolo viac-menej nemožné, ak náhodou práve nezostal v dosahu známej Wi-Fi siete.

Nová aplikácia Find My nahradzuje aplikácie Nájsť iPhone a Priatelia a prichádza s celkom novým spôsobom lokalizácie zariadení od Apple. Stratený alebo ukradnutý iPhone, iPad alebo Mac bude aj po uspaní a odpojení od internetu neustále vysielať svoju identifikáciu cez Bluetooth do okolitých Apple zariadení, ktoré následne túto informáciu spolu s aktuálnou polohou odošlú na internet.

Zdroj | Apple

Aplikácia Find My bude dostupná v iOS 13, iPadOS 13 a macOS Catalina. Jej potenciál sa však naplní až po tom, čo si tieto aktualizácie nainštaluje čo najviac používateľov po celom svete. Čím viac aktualizovaných zariadení sa bude po svete pohybovať, tým jednoduchšia bude ich lokalizácia s aplikáciou Find My.

Optimalizácia

Už minuloročný iOS 12 priniesol masívne zrýchlenie a odľahčenie systému, no iOS 13 tieto zlepšenia posúva ešte ďalej. Majitelia iOS zariadení s technológiou Face ID sa môžu tešiť na 30-% zrýchlenie odomykania, čím sa táto technológia pomaly rýchlostne približuje k druhej generácii snímaču odtlačkov Touch ID.

Apple zapracovalo aj na spôsobe balenia aplikácií pre App Store, vďaka čomu budú aplikácie o 50 % menšie a ich aktualizácie až o 60 % menšie. Aj vďaka tomu sa budú aplikácie zapínať až dvojnásobne rýchlejšie. Tieto zmeny však uvidíme až na jeseň, kedy bude iOS 13 oficiálne vydaný.

Pozrite si

Apple nás totálne prekvapilo: iPady dostávajú vlastný systém!

Fotky

S postupom času sa naše knižnice fotografií a videí rapídne zväčšujú a nájsť v nich konkrétny záber je z roka na rok náročnejšie. Na pomoc však prichádza umelá inteligencia, ktorá bude v iOS 13 triediť naše fotografie a videá za nás.

Umelá inteligencia pri prehliadaní knižnice skryje duplikáty a snímky obrazovky a zvyšné zábery zoskupí do dynamických albumov podľa dní, mesiacov a rokov. Ako náhľad pre tieto albumy budú použité najlepšie zábery, ktoré vám ihneď pripomenú najdôležitejšie udalosti z vybraného obdobia.

Zdroj | Apple

Editor fotografií a videí

Zaslúženej pozornosti sia po rokoch zanedbávania konečne dočkal aj vstavaný editor fotografií, ktorý dostane nové nástroje a efekty. Čo je však najlepšie, editor bude dostupný aj pri videách, ktoré tak bude možné priamo v galérii upravovať, orezávať a dokonca aj otáčať.

Zdroj | Apple

Quick Path

Na iOS je už niekoľko rokov možné nainštalovať klávesnice 3. strán, ktoré podporujú písanie jedným ťahom. Od iOS 13 však takúto možnosť ponúkne aj natívna systémová klávesnica. Apple tento spôsob písania nazýva Quick Path.

Pozrite si

Apple podstatne vylepšilo svoj tvOS, ponúkne viac účtov a podporí hry

Ochrana súkromia

Dôraz na ochranu súkromia používateľov pokračuje v iOS 13 novými lokalizačnými nastaveniami. Používatelia budú môcť povoliť aplikáciám jednorázový prístup k ich polohe a v prípade trvalému prístupu bude systém z času na čas používateľov upozorňovať, kedy a ako aplikácia polohu využíva.

Niektoré aplikácie obchádzajú nastavenia lokalizácie pomocou vyhľadávania najbližších Wi-Fi sietí a zariadení cez Bluetooth. Nový iOS 13 im to zatrhne.

Zdroj | Apple

iMessage

V našich končinách pôsobí iMessage skôr ako alternatíva k SMS správam, no v Spojených štátoch ide o silnú konkurenciu pre četovacie aplikácie Messenger, Whatsapp a ďalšie. Apple preto postupne približuje aplikáciu Správy k týmto aplikáciám a najnovšie do nej pridáva možnosť nastavenia vlastného používateľského mena, profilového obrázku alebo Memoji postavičky.

Zdroj | Apple

Pripomienky

Aplikácia Pripomienky bola s najnovšou aktualizáciou od základov preprogramovaná a po novom dokáže automaticky z textu rozpoznať dátum, čas a miesto, ktoré má byť s pripomienkou spojené. Ak v pripomienke označíte nejakú osobu z kontaktov, aplikácia danú pripomienku automaticky zobrazí pri označenej osobe v aplikácii Správy. Novinkou je tiež možnosť pridania čiastkových úloh a takzvaný “Quick Tab Bar” pre rýchle pridanie detailov o pripomienke.

Zdroj | Apple

Zdieľanie zvuku

Ak zvyknete so svojou polovičkou zdieľať jedno slúchadlo pri počúvaní hudby, s iOS 13 to môžete posunúť na celkom novú úroveň. Audio Sharing vám umožní zdieľať prehrávaný zvuk s iným iPhonom, ku ktorému môžete mať napríklad pripojený samostatný pár slúchadiel AirPods.

Zdroj | Apple

Súbory

Aplikácia Súbory sa v iOS 13 konečne začína podobať na skutočného správcu súborov, ktorý dokáže pracovať s externými úložiskami a archívmi. Priamo na konferencii bola síce táto možnosť spájaná iba s operačným systémom iPadOS, no v skutočnosti budú Súbory podporovať USB kľúče a SD karty aj na iPhone. Aplikácia si tak ist bez problémov poradí s archívovanými súbormi formátu ZIP.

Zdroj | Apple

Nálož drobných noviniek

Vlastný bod v tomto zozname si zaslúžia drobné úpravy a novinky, na ktorých čele stojí nový vizuál úpravy hlasitosti. Cez ovládacie centrum bude konečne možné vyberať Wi-Fi siete a Bluetooth zariadenia a Emoji klávesnica bude mať konečne samostatné tlačidlo oddelené od tlačidla na prepínanie jazykov.

Za pozornosť stojí aj možnosť vytvorenia snímky obrazovky celej webovej stránky v Safari, optimalizované nabíjanie batérie, ktoré predĺži jej životnosť a režim šetrenia dát, ktorý obmedzi sťahovanie súborov cez mobilnú sieť.