Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

11 vecí, ktoré v praxi vylepšujú Apple OS X 10.11 El Capitan

11 vecí, ktoré v praxi vylepšujú Apple OS X 10.11 El Capitan
Zdroj | Apple
Števo Porubský
11 vecí, ktoré v praxi vylepšujú Apple OS X 10.11 El Capitan
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple svoj najnovší operačný systém pre počítače a notebooky finálne vypustil koncom septembra. Ak ste si odvtedy nový systém už stihli stiahnuť a nainštalovať, pozrite si 11 vecí, ktoré v praxi vylepšujú nový operačný systém El Capitan.

Zdroj | TECHBOX

1. Rýchlosť

O novom El Capitan sa hovorilo ako o najrýchlejšom operačnom systéme pre Apple zariadenia aj vďaka Metalu. Z praxe vám môžeme potvrdiť, že nový OS X 10.11 je naozaj o čosi svižnejší. Škoda len, že sa zrýchlenie nedotklo aj načítavania RAW náhľadov v Prieskumníku. Inak je však rýchlosť citeľná hlavne pri spúšťaní objemnejších programov, dokumentov (Office či PDF), ale aj prezeraní videa vo vysokom rozlíšení.

Pozrite si

Kúpil som si Apple MacBook! Mnoho prekvapení a veľa klikania v OS X

2. Split View

El Capitan po dlhom meškaní prináša to, čo konkurenčný Windows zvládal už roky pred tým. Ide o tzv. Split View, pri ktorom si môžete rozdeliť pracovnú plochu dvojicou spustených aplikácií v plnom náhľade. Vedľa seba tak môžete mať textové a internetové okno, či čokoľvek, čo vám napadne. Funkcia sa mimochodom spúšťa dlhším podržaním tlačidla maximalizácie okna. Je to zdĺhavejšie, ako v prípade Windowsu (Win tlačidlo + šípka vľavo/vpravo), no aspoň na to Apple nezabudol.

Zdroj | TECHBOX

3. Mission Control

Vylepšením pre používateľov OS X El Capitan je aj nový Mission Control, ktorý po novom otvára všetky okná samostatne a môžete si ich pohodlne dať do novej pracovnej plochy obyčajným potiahnutím do hornej lišty Mission Control. Neplatí to však pre minimalizované okná, čo je škoda.

Zdroj | TECHBOX
Pozrite si

Nový Apple OS X 10.11 nesie názov El Capitan! Príde na jeseň a zadarmo

4. Kotvenie tabov v Safari

Ak často pracujete s mnohými stránkami, v našom prípade ide často o 5 a viac neustále otvorených webstránok, môžete ušetriť miesto v taboch v Safari pomocou (pre Safari) novej funkcie ukotvenia tabov. Namiesto celého tabu sa bude zobrazovať len malá ikonka danej stránky, pričom ostatné stránky, ktoré budete otvárať v nových taboch sa sa budú otvárať vždy až za nimi.

5. Lepšie poznámky

Poznámky (Notes) sú v novom systéme o čosi šikovnejšie a múdrejšie. Do poznámok môžete vkladať fotografie (cez prezerač príloh nimi môžete jednoducho i prechádzať), mapy, web stránky či vytvárať (nákupné) zoznamy. Cez iCloud ich budete mať samozrejme synchronizované vo všetkých vašich iOS zariadeniach.

Zdroj | TECHBOX

6. Rýchlejšie mazanie súborov

V prípade, že pracujete so súbormi a dátami, ktoré často z disku mažete (napr. fotografie, videá…), namiesto neustáleho presúvania do koša môžete použiť skratku alt + cmd + backspace (Delete). Aj tak sa však nevyhnete potvrdeniu, či súbor chcete naozaj vymazať.

Pozrite si

Používate Mac OS X? Pozrite si top klávesové skratky, ktoré…

 

7. Myšku nájdete vždy a všade

Aj vám sa často stáva, že nevidíte ukazovateľ myšky ani za svet? Stačí mať 2-3 monitory a zrazu neviete, kde je. V takom prípade stačí „pohrkať“ myškou zo strany na stranu a kurzor sa niekoľkonásobne zväčší.

 

8. Skrývanie Menu

Novinkou v El Capitanovi je viacero drobností. Nám sa páči funkcia na skrývanie hlavného Menu, teda hornej lišty, ktorej sa prispôsobujú i samotné okná. Ak si navyše necháte automaticky skrývať aj Dock, zrazu budete mať na ploche kopec miesta pre otvorené okná.

Zdroj | TECHBOX

9. Rýchlejšia práca s Mailom

Aj appka Mail dostala niekoľko vylepšení. Rozpísanú správu môžete v full-screen režime stiahnuť do spodného okna, e-maily môžete mazať gestami, no potvrdiť mazanie musíte aj tak kliknutím.

Zdroj | TECHBOX

10. Šikovnejšie Photos

Ak používate appku Photos, poteší vás vylepšená organizácia fotografií, podpora nových Live Photos z nových iPhonov 6S či rýchlejšie fungovanie funkcií. Okrem toho pribúdajú aj rozšírenia tretích strán, momentálne sú k dispozícii zhruba 4 nové.

Zdroj | Apple

11. Múdrejší Spotlight, ale zatiaľ nie u nás

Spotlight, čoby šikovné vyhľadávanie je rýchlejšie, presnejšie a múdrejšie. Nie však v našom regióne. Hoci mu korektne zadáte, že chcete počasie v Bratislave, Spotlight vám neponúkne náhľad počasia ako v prezentácii Apple a ani web stránku, kde by ste počasie mohli nájsť. Zároveň Spotlight nerozumie slovenčine, takže frázy ako „na čom som pracoval minulý týždeň“ musíte používať v anglickom jazyku. No zatiaľ u nás nefungujú ani tie. Aspoň, že funguje možnosť presúvania Spotlightu po pracovnej ploche.

Zdroj | Apple