Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

10 kompaktných fotoaparátov pre najnáročnejších

10 kompaktných fotoaparátov pre najnáročnejších
Zdroj | Canon
Števo Porubský
10 kompaktných fotoaparátov pre najnáročnejších
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Vianoce sa nezadržateľne blížia a je teda čas pomaly ale isto myslieť na darčeky. Či to bude darček pre seba či pre najbližších, hlavne pri tých drahších, je dobre vedieť čo od nich očakávať, aby sa nestalo, že kúpite čosi, čo ani zďaleka nespĺňa vaše, či požiadavky obdarovaného. Preto si až do Vianoc budete môcť na TECHBOX.sk nájsť množstvo rád, ale aj tipov na konkrétne produkty zo širokého spektra spotrebnej elektroniky v špeciálnej sekcii Čo pod stromček.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Zdroj | Panasonic

V prvej časti rozsiahleho seriálu sa pozrieme na kompaktné fotoaparáty pre najnáročnejších. Aké to sú vlastne kompakty? To sú práve také fotoaparáty, ktoré sú stále kompatkné a mobilné, no zároveň vedia ponúknuť špičkovú kvalitu, ktorú nedostanete ani z najlepších fotomobilov. A v tom to celé je. Hoci smartfóny v súčasnosti fotia veľmi dobre, čo nám dokázal aj megasúboj z leta tohto roku, na tie najlepšie kompakty stále nemajú ani obrazovou kvalitou, ani rýchlosťou. Jediné, v čom môžu byť lepšie je fakt, že smartfón máte pri sebe častejšie, ako kompakt.

Práve s tipmi na tie najlepšie kompakty ste sa na nás obrátili už viacerí. Zväčša ide o rodičov, ktorí chcú tie najkrajšie chvíle svojich ratolestí mať zaznamenané v čo najlepšej kvalite, ale nie sú ochotní so sebou nosiť veľké zrkadlovky, ale ani o čosi menšie CSC aparáty. Zároveň sú však ochotní do špičkovo vybaveného kompatku investovať sumu, za ktorú pokojne kúpite aj dobre vybavenú zrkadlovku s objektívom, či lepší set CSC aparátu.

V čom tkvie ten rozdiel top-end kompaktov od bežných, ktoré sa už ale z trhu úplne vytrácajú? Je to hlavne v kvalite spracovania, ale aj kvalite použitých prvkov. Napríklad najnáročnejší sa neuspokoja s 1/2,4″-1/2,3″ čipmi. Také majú aj vo svojich smartfónoch. Rovnako je nutná čo najlepšia skladba objektívu, aby mal bokeh ako profi sklá na full-frame zrkadlovky. Rovnako je dôležitá aj rýchlosť nielen zapínania, ale aj snímania. Kompakt, ktorý má toto všetko (a ešte omnoho viac) je určite vhodný pre tých najnáročnejších.

Zdroj | Canon

Základné informácie

Už niekoľko rokov s menšími či väčšími zmenami sa vám snažime priblížiť problematiku fotoaparátov, aby ju pochopili aj tí menej skúsení či začínajúci fotografi. Preto pred kúpou už akéhokoľvek fotoaparátu by ste mali poznať niekoľko zásadných informácií o tom, čo skratky ako Mpx, CMOS, SD, GPS, HDMI, AVCHD, XAVC S, VGA, Full HD, SDXC, Ultra HD apod. znamenajú a taktiež o základných parametroch fotoaparátov, ktoré by vás nemali zmiasť.

Podobne, ako všetko na svete, aj kompaktné fotoaparáty majú svoje rozdelenie. Nie je totiž kompakt, ako kompakt. Na trhu možno objaviť hneď niekoľko typov, a to klasických a odolných kompaktov. Odolné kompakty sú taktiež buď jednoduché a slabšie vybavené s cenami do cca 200 € a vybavenejšie, ale zároveň i drahšie modely. Tie klasické sa delia na:

1. Jednoduché kompakty pre nenáročných s cenou do cca 150 €, ktoré nájdete už len sporadicky a možno vo výpredajoch

2. Kompakty pre náročnejších s cenami do cca 400-500 €

3. Kompakty pre njanáročšnejších, ktorých ceny sa pohybujú od 500 € a vyššie

Kompaktné fotoaparáty prvej kategórie majú tak biednu výbavu, že ich často prekonávajú aj lepšie smartfóny, ktoré majú rovnako veľký snímač. Neodporúčame ich kupovať vôbec a už aj samotní výrobcovia pochopili, že ich výroba je zbytočná.

Aj po x rokoch sa výrobcovia neustále snažia ohúriť vysokými číslami v domnienke, že zákazníka zaujmú. Musíme uznať, že to v mnohých prípadoch funguje, ale často vysoké čísla neznamenajú niečo lepšie. Určite nie v prípade rozlíšenia snímačov vo fotoaparátoch.

15 Mpx, 18 Mpx, 24 Mpx… krásne čísla, no keď sa pozriete na obrázok nižšie a uvedomíte si, že 18 miliónov snímacích bodov je naprataných na snímači s rozmermi 6,2 x 4,55 mm (kompakt), ale aj na obrovskom full-frame čipe (36 x 24 mm), tak logicky a fyzikálne – ktorý snímač získa viac svetla a teda i informácií o snímanej scéne? Samozrejme ten väčší.

Všimnite si, rozdiel medzi full-frame snímačom, ktorý je v profi zrkadlovkách a malým 1/2,3″ snímačom z kompaktu, resp. smartfónu, pričom výrobcovia nemajú problém aj do malého snímača dať rovnaký počet snímacích bodov. Problém je, že v súčasnosti snímače majú prehnane mnoho megapixlov, takže novinky s plne dostatočným 12-15 Mpx rozlíšením už ani nenájdete, jedine v profi kompaktoch. Kompaktné fotoaparáty pre najnáročnejších nemajú 1/2,3″ snímače, ale 1″ a väčšie.

Rovnaký problém s číslami existuje aj pri objektívoch. 30-40x optický zoom už nie je v kompaktoch problém, no čo z toho, keď priepustnosť svetla sa s narastajúcim zoomom rapídne znižuje? Aj tu platí, čím viac svetla na snímač dopadne, tým je výsledný obraz krajší, kvalitnejší a ostrejší. V prípade kompaktov pre najnáročnejších ale toto našťastie neplatí. V ich prípade sa výrobcovia snažia udržiavať tzv. zoom v únosnej miere a tým ponúknuť čo najlepšiu kvalitu optických členov.

Dôležitejší parameter je svetelnosť objektívu udávaná pomocou clonového čísla F. Vo väčšine prípadov platí, čím nižšie clonové číslo, tým viac svetla sa dostane cez objektív na snímač f/2,0 je lepšie ako f/4,5. Pri väčšine fotoaparátov s tzv. zoomovým objektívom, teda optickým priblížením, so zvyšujúcim sa zoomom klesá clonové číslo. Svetelnosť objektívov sa tak pohybuje od cca f/1,4 až po f/6,3. Ideálna kombinácia je v prípade, kedy obe tieto čísla sú čo najnižšie napr. f/1,4 – f/4,5.

Zdroj | Panasonic

Druhý problém je stabilizácia. Ak má foťák optickú, alebo mechanickú stabilizáciu snímača, resp. duálnu (optická/mechanická a digitálna), tak je dobre. Ak má len digitálnu, tak je zle. Takú našťastie nájdete už len vo vymierajúcich kompaktoch pre nenáročných. Každý výrobca však tú svoju označuje rôzne – MEGA O.I.S, POWER O.I.S., VR, IS, Optical SteadyShot (nie iba SteadyShot), pričom v každom prípade ide o kvalitnejšiu stabilizáciu založenú na optickej alebo mechanickej, príp. duálnej stabilizácii.

Namiesto čo najvyššieho zoomu sa preto radšej zamerajte na fotoaparáty, ktoré majú nielen digitálnu, ale aj optickú alebo mechanickú stabilizáciu. Ak potrebujete čo najvyšší zoom napríklad pre snímanie divej zvery, kompakt nekupujte, ale pozrite sa radšej po tzv. ultrazoome s kvalitnejším objektívom.

Hoci displeje smartfónov sú na vysokej úrovni, o foťákoch sa to povedať zas a znova ani tento rok nedá, hoci sa už svetlé výnimky nájdu. O HD AMOLED displeji ale môžete len snívať. Základný problém nie je len rozlíšenie, ale aj technológia. Ak máte mobilný telefón, asi viete, ako sa displeje správajú na priamom slnku. Žiadna sláva až na AMOLED alebo najnovšie IPS displeje. Tak je to aj pri kompaktoch.

Zdroj | Canon

Našťastie sa čoraz viac objavujú lepšie a lepšie displeje, no stále ich nájdete len v tých drahších kúskoch. Problém je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v skutočnosti rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400 b.). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov.

Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov, dokonca i viac. Objavujú sa i modely, ktoré majú rozlíšenie viac ako milión bodov, no to sú zväčša WRGB displeje, ktoré okrem RGB pixlov majú naviac aj biely pixel (W – white). Ten dodáva jasnejšie farby a lepší výkon na priamom slnku.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Šikovný vie byť aj výklopný displej, ktorý sa hodí v krkolomných situáciách (fotenie ponad dav, fotenie od zeme…).

Fotoaparáty v tejto cenovej kategórii ponúkajú pomerne veľké množstvo funkcií. Nájdete v nich napríklad prepracovaný automatický režim, manuálne a polomanuálne režimy (PASM), panorámy, množstvo efektov a iných nastavení. Rozdielom medzi kompaktami pre najnáročnejších je i fakt, že manuálne režimy PASM je možné nastavovať s väčšou citlivosťou, ako v prípade bežných kompaktov.

Najideálnejšie po kúpe je ale to, aby ste otvorili návod daného modelu a prečítali si ho. Dozviete sa, čo všetko vám fotoaparát ponúka. Keď sa vám nechce, prejdite si aspoň celé menu, objavíte funkcie, o ktorých ste sa možno z obalu alebo od predavača nedozvedeli.

Zdroj | Sony

V súčasnosti (nielen) z kompaktov mizne zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Na geotagovanie fotografií sa využíva pripojený smartfón cez Wi-Fi, príp. Bluetooth moduly.

Práve Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu býva už samozrejmosťou, vrátane NFC čipu pre rýchle párovanie zariadení. Toto je len drobnosť navyše, ktorá nijako neovplyvňuje kvalitu fotografií. Uľahčí však fotenie autoportrétov či nočnej krajiny, kedy sa fotoaparátu vlastne ani nedotknete.

Samozrejmosťou súčasných fotoaparátov je i možnosť natáčania Full (1 920 x 1 080 px) a 4K Ultra HD (3 840 x 2 160 px) videí. Staršie modely síce 4K UHD nezvládajú, no aj Full HD vedia ponúknuť podstatne lepšie, ako v prípade bežných kompaktov. Videá môžete natáčať pri 24, 25, 30 alebo 60 fps rýchlosti, nižšie rýchlosti (24, 25 fps) spôsobujú pri rýchlych scénach trhanie obrazu, pri pokojných však dodávajú efekt filmu z kina. Na rýchle scény je ideálnejšie používať 60 fps záznam s 30 fps výstupom.

Pozrite si

Čo je to SD karta a ako presne funguje?

Na ukladanie dát zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, UHS-I, príp. 100x a viac. Veľké fotografie, vysokorýchlostné snímanie či Full HD, resp. Ultra HD video to jednoducho potrebujú.

Pri videách sa môžete stretnúť s množstvom skratiek ako XAVC S, AVCHD, MOV, MP4, MPEG-4, AVI apod. Ide o skratky označujúce tzv, kontajner, v ktorom je video a audio nahrávané. Novšie kontajnery ako AVCHD, XAVC sú na tom samozrejme lepšie, ale klasické ako MP4, MOV apod sú zas lepšie na spracovanie v počítači.

S videami súvisí aj dátový tok. Udáva sa v Mbit/s a určuje, koľko dát obsahuje natočené video v jednej sekunde. V tomto prípade je lepšie vyššie číslo, no výrobcovia ho udávajú len sporadicky. O dátovom toku videa sa tak dozviete zväčša až z recenzií. Našťastie v súčasnosti a v kategórii kompaktov do 400 € už nebýva problém nízky dátový tok a pohybuje sa od 20-30 Mbit/s a vyššie.

Všetky vychytávky a vymoženosti súčasných fotoaparátov majú jeden neduh – vyššiu náročnosť na spotrebu energie. K tomu by mala pomôcť batéria, ktorá však často býva výrazne poddimenzovaná. Ak nájdete vysnívaný kompakt s batériou s kapacitou pod 800 mAh, rovno si k nemu dokúpte náhradnú. 900 mAh a viac je akési základné minimum, no ideál pre kompakty je 1 000 mAh a viac. Aj v tomto prípade platí, že čím vyššie, tým lepšie, ale akosi sa s týmto už výrobcovia nechvália.

Pozrite si

SD karta a jej záhadné popisy, rýchlosti a triedy

Zdroj | Sony

Zhrnutie

 • Megapixle nie sú všetko, aj na veľkom snímači stačí maximálne 12-16 Mpx
 • Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
 • Optický zoom nie je to najdôležitejšie, dôležitejšia je napríklad svetelnosť objektívu
 • Optická, alebo mechanická stabilizácia je podstatná
 • Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer (vyrovnávaciu pamäť)
 • Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
 • Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou
 • Wi-Fi má už takmer každý model, GPS takmer žiadny
 • Väčšinou čím väčšia batéria (v mAh), tým dlhšia výdrž
 • Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
 • Ultra HD video preniká aj do kompaktov, Full HD hrá stále prím

To najzaujímavejšie na trhu

Aktuálne je na trhu pomerne veľké množstvo fotoaparátov. Môžu za to e-shopy, ktoré majú mnohé ešte staré modely stále na sklade. Fotoaparáty sa síce stále vyvíjajú a sú novšie a lepšie, no tie staršie stále nemusia patriť do starého železa. Napríklad aj v našom výbere máme niekoľko mnohoročných kúskov, ktoré boli vo svojej dobe tak perfektne vybavené, že majú čo ponúknuť aj dnes. Za zlomok svojej pôvodonej ceny. Dokonca vedia byť lacnejšie ako bežné kompaktny pre menej náročných. Pozrime sa ale, čo vlastne aktuálne nájdete na trhu.

Zdroj | Canon

Canon PowerShot G1 X Mark III

1 089,00 €

Prečo kúpiť?

Stále aktuálny top-end kompakt od Canonu pre tých najnáročnejších sa dostal na trh už v roku 2017, no stále patrí k špičke. Cena nie je vôbec nízka, no za cenu stredne vybavenej zrkadlovky dostanete špičkovo vybavený aparát malých rozmerov. Má 24,2 Mpx APS-C snímač s Dual-Pixel AF, 5-osovú stabilizáciu snímača, pomerne svetelný objektív s f/2,8 – f/5,6, 3-palcový výklopný displej či 9 fps snímanie v plnom rozlíšení. Veľkým plusom je utesnené telo.

Prečo nekúpiť?

Stále pomerne drahý aj po troch rokoch. Má len Full HD video. V teste sa ukázalo mierne nepresné ostrenie, ktoré ale mohlo byť už vyriešené updatom firmvéru. Batéria má síce 1 250 mAh, ale nevydrží veľa, hardvér je veľmi náročný. Na kompakt môže byť pre niekoho stále pomerne veľký.

Zdroj | Canon

Canon PowerShot G1 X Mark II

499,00 €

Prečo kúpiť?

Starý model, ale stále ponúka špičkovú výbavu. Má výborný objektív so svetelnosťou f/2,0 – f/3,9 s 5x zoomom. Za ním je 1,5″ snímač s rozlíšením stále slušných 13,1 Mpx s 31-bodovým autofókusom. Procesor DIGIC 6 s ním dokáže snímať rýchlosťou 5 fps. Cena je veľmi priaznivá. Telo pomerne malé a ľahké.

Zdroj | Canon

Prečo nekúpiť?

Model ešte z roku 2014. Môže byť už pomalší, hlavne čo sa týka ostrenia, no len v porovnaní s novšími modelmi. Má len Full HD video. Chýbať môže niekomu hľadáčik.

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM XF10

499,00 €

Prečo kúpiť?

Minuloročný model s veľkým APS-C snímačom s rozlíšením 24,2 Mpx. Rozmery sú len 112,5 x 64,4 x 41 mm a hmotnosť výbroných 279 gramov. Objektív FUJINON má svetelnosť f/2,8. Ponúka množstvo filtrov a efektov. 3″ displej má VGA rozlíšenie a je dotykový.

Prečo nekúpiť?

Objektív nemá „zoom“, ale len pevné ohnisko 28 mm. Displej nie je výklopný. Chýba mu Wi-Fi, má len Bluetooth, niekomu môže aj hľadáčik či koľajničky pre príslušenstvo. 4K Ultra HD video natáča iba v 15 fps, reálne tak má len Full HD video.

Zdroj | FUJIFILM

FUJIFILM X100F

979,00 €

Prečo kúpiť?

Profi kompakt s veľkým APS-C snímačom s rozlíšením 16,3 Mpx. Má 91+325-bodový hybridný autofókus s ostrením od 0,08 sekundy. Ponúka hybridný hľadáčik či koľajničky pre príslušenstvo.

https://www.youtube.com/watch?v=hCb-_w4Cxm4

Prečo nekúpiť?

Displej je fixný. Pomerne drahý, hoci cena klesla o niekoľko stoviek eur. Chýba 4K Ultra HD video. Telo je pomerne veľké a ťažké (126,5 x 74,4 x 52,4 mm, 400 g).

Zdroj | Leica

Leica D-Lux 7

1 150,00 €

Prečo kúpiť?

Lebo Leica. Toto je jeden z najdostupnejších modelov nemeckého výrobcu. Má Micro 4/3 snímač s rozlíšením 17 Mpx, ktorý je uložený za objektívom so svetelnosťou f/1,7-f/2,8 a 3,1x zoomom. Má elektronický hľadáčik, koľajničky pre príslušenstvo, precízne spracovanie a nechýba ani Wi-Fi či Bluetooth. 3-palcový displej je dotykový. Nechýba ani 4K Ultra HD video pri 30 fps.

Prečo nekúpiť?

Ide o prezelečný model od Panasonicu. Napriek tomu je to špičkový kompakt. Kvôli detailom od nemeckého výrobcu je ale výrazne drahší ako jeho japonský náprotivok. Nemá výklopný displej.

Zdroj | Leica

Leica Q2

4 999,00 €

Prečo kúpiť?

Opäť lebo Leica. Má až 47,3 Mpx full-frame snímač, hybridný autofókus, kontinuálne snímanie do rýchlosti 20 fps. Objektív má 28 mm a svetelnosť f/1,7. Telo z horčíkovej zliatiny je utesnené voči prachu a vode. Zvláda 4K Ultra HD, ale aj 4K (4 096 x 2 160 px) videá pri 30, resp. 24 fps. Má aj Wi-Fi a Bluetooth. Batéria má 1 860 mAh.

Prečo nekúpiť?

Veľmi drahý model. Má veľké telo i hmotnosť – 130  x  80  x  91,9 mm, 734 g. Displej je statický.

Zdroj | Panasonic

Panasonic LUMIX LX100 II

879,00 €

Prečo kúpiť?

Model z minulého roka má stále čo ponúknuť. Tento model je práve predlohou pre Leica D-Lux 7 spomínaný vyššie. Má taktiež Micro 4/3 snímač s rozlíšením 17 Mpx. Zvláda snímať do rýchlosti 11 fps. Má hybridný autofókus s 49 bodmi. Objektív má rozsah 24-75 mm, čo je 3,1x zoom a svetelnosť výborných f/1,7 – f/2,8. Nechýba elektronický hľadáčik, koľajničky na príslušenstvo, Wi-Fi či Bluetooth. 4K Ultra HD video je v tomto prípade samozrejmosťou.

Prečo nekúpiť?

Cena je pomerne vysoká, hoci o čosi medzičasom klesla. Displej je nevýklopný.

Zdroj | Panasonic

Panasonic LUMIX TZ200

599,00 €

Prečo kúpiť?

Výrazne dostupnejší kompakt v pravom zmysle slova. Má rozmery len 111,2 x 66,4 x 45,2 mm, hmotnosť dosahuje 340 gramov. Vo vnútri je 1″ snímač s rozlíšením 20,1 Mpx, uložený za objektívom s rozsahom 24 – 360 mm, čo je 15x zoom. Autofókus má 49 bodov. Minuloročný model zvláda aj 4K Ultra HD video. Má Wi-Fi i Bluetooth.

Prečo nekúpiť?

Svetelnosť objektívu je f/3,3 – f/6,4. Displej je statický. 4K Ultra HD video patrí k priemeru. Chýbať môžu koľajničky pre príslušenstvo. Batéria je pomerne malá, 1 025 mAh.

Zdroj | Sony

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 VII

1 299,00 €

Prečo kúpiť?

Aktuálna novinka od japonského výrobcu. Objektív Zeiss Vario-Sonnar T* má rozsah 24 – 200 mm (8x zoom) pri svetelnosti f/2,8 – f/4,5. 1-palcový snímač má 20,1 Mpx a hybridný autofókus s 357 + 425 bodov. Má Eye AF aj so sledovaním, sledovať vie aj pohybujúce sa predmety. Kontinuálne sníma do 60 fps! Telo má 101,6 x 58,1 x 42,8 mm a hmotnosť okolo 300 gramov. Nechýba 4K UHD video, Wi-Fi či Bluetooth. Displej je dotykový a horizontálne výklopný.

Prečo nekúpiť?

Na prvý pohľad vyzerá ako jeho 6 predchodcov. Je pomerne drahý. Nemá takmer žiadny grip.

Zdroj | Sony

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 II

489,00 €

Prečo kúpiť?

Stále výborne vybavený kompakt s 1-palcovým 20,2 Mpx snímačom a špičkovým objektívom, ktorý Sony používa dodnes. Dokonca má lepšiu svetelnosť – f/1,8 – f/4,9. 3″ displej má VGA rozlíšenie, je horizontálne výklopný. Nechýba Wi-Fi či NFC. Batéria má 1 240 mAh.

Zdroj | Sony

Prečo nekúpiť?

Je ešte z roku 2013. Nemá takmer žiadny grip. Po hardvérovej stránke sa môže niekomu zdať zastaraný. Má len Full HD video a len krokový zoom. Displej nie je dotykový.

 

Kompakty pre najnáročnejích nie sú pre každého. Samozrejme, ponúkajú plnú automatiku, ale až s manuálnymi nastaveniami a snímaním do RAW dávajú zmysel. Mnohé z nich zároveň dokážu konkurovať CSC alebo DSLR fotoaparátom, a to nie len cenou. Ak si vyberiete už ktorýkoľvek a doteraz ste využívali fotoaparát smartfónu, prezrite si podrobne návod, prípad náukové videá na YouTube. Uvidíte, že s takýmto kompaktom budú fotky podstatne lepšie, ako zo smartfónu.

Ďalšie časti predvianočného seriálu budeme publikovať postupne až do Vianoc. Sledujte TECHBOX.sk a určite vám žiadna časť neunikne.

Kvalitné a výhodné fotoaparáty si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.