Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

10 najzaujímavejších elektromobilov tohtoročného ženevského autosalónu

10 najzaujímavejších elektromobilov tohtoročného ženevského autosalónu
Zdroj | VW
Michal Spiegel
10 najzaujímavejších elektromobilov tohtoročného ženevského autosalónu
Zdroj | VW
Zdroj | VW

Bol to zaujímavý týždeň. Až som mal niekedy pocit, že miesto rôznorodej techniky sme portál o autách. Ženevský autosalón priniesol množstvo odvážnych projektov. Tu je top 10 automobilov z tejto prestížnej výstavy.

Prelom februára a marca je každoročne v znamení dvoch obrovských výstav – MWC a autosalónu v Ženeve. Práve druhý menovaný tento rok ukázal veľké množstvo dychberúcich konceptov. Vybrali sme desiatku konceptov áut, ktoré na autosalóne príjemne prekvapili alebo šokovali.

Piëch Mark Zero

Športiak Mark Zero sa môže okrem nádherného dizajnu pochváliť rýchlym nabíjaním. Po dizajnovej stránke si auto berie príklad z Aston-Martinu či z Mercedes-Benz. Samotné nabíjanie má trvať iba 4:40 minúty pri nabití 80 % kapacity batérie. Dojazd má byť pritom na jedno nabitie až 500 kilometrov. O rýchle nabíjanie sa majú postarať batérie, ktoré by sa nemali prehrievať. Cena ani dátum vydania zatiaľ oznámené neboli.

Zdroj | PR News Wire
Pozrite si

1 900 koní v elektromobile? Nech sa páči, Pininfarina Battista

Pininfarina Battista

Hlavným lákadlom tohto modelu ju 1 900 koní po kapotou. Celé telo je navyše vyrobené z uhlíkových vláken. Pininfarina Battista bude vyrábané v malosériových edíciách, takže bude určená iba pre pár ľudí, ktorí si ju budú môcť dovoliť kúpiť. Vozidlo by malo zvládnuť dojazd 450 kilometrov na jedno nabitie. Cena tejto beštie by mala byť 2-2,5 milióna dolárov.

https://www.youtube.com/watch?v=X3ONX4zQ80s

Honda e Prototype

Pravdepodobne najmilšie vozidlo z tohtoročného autosalónu. Honda e Prototype je štýlové retro autíčko s dojazdom 200 kilometrov. Aj keď to nie je príliš veľa, treba si uvedomiť, že táto Honda je určená najmä do mesta na kratšie vzdialenosti. Novinka by sa mala na trhu objaviť koncom roku.

Hispano Suiza Carmen

Legendárna španielska automobilka z prvej polovice 20. storočia sa vracia. Retro športový dizajn ostal zachovaný, no pod kapotou nájdeme najnovšie technológie. Hispano Suiza Carmen pod kapotou ukrýva dva elektromotory, ktoré spoločne produkujú 1 019 konských síl. Tie dokážu retro novinku vystreliť z 0 na stovku za menej ako 3 sekundy. Dojazd je slušných 400 kilometrov na jedno nabitie.

Zdroj | Hispano Suiza
Pozrite si

Aston Martin Lagonda – bude agent 007 jazdiť na SUV?

ŠKODA Vision iV

Aj česká ŠKODA sa tento rok na autosalóne vyšvihla so svojim krásnym konceptom Vision iV. Dojazd tohto štýlového SUV by mal byť až 500 kilometrov na jedno nabitie. Dobíjanie vozidla by malo trvať pod 30 minút. O možnej dostupnosti ani cene sme sa zatiaľ viac nedozvedeli.

Nissan IMQ

Jeden z najkrajších návrhov crossoverov budúcnosti. Nissan IMQ nie je plnohodnotný elektromobil. Ide o hybrid, ktorý využíva technológiu Nissan e-Power, ktorá funguje na princípe nabíjania elektromotorov pomocou naftového motora. Vo vnútri vozidlo tiež nevyzerá najhoršie. Dostupnosť ani cenu Nissan neprezradil.

Aston Martin Lagonda

Aston Martin, ktorý sa nepodobá na Aston Martin. To je nová Lagonda, ktorá o sebe na autosalóne veľa neprezradila. Išlo najmä o dizajnové predstavenie smerovania značky. Z dizajnových funkcií disponuje Aston Martin napríklad levitujúcim kľúčom, ktorý sa vznáša pomocou elektromagnetov na stredovom paneli.

Zdroj | Aston Martin
Pozrite si

Spoznali sme nové mestské SUV ŠKODA KAMIQ

VW I.D. BUGGY

Kým Honda e Prototype je najmilší, Volkwagen I.D. BUGGY je určite najoriginálnejší koncept. Bugina síce nie je stvorená pre európsky kontinent, no napriek tomu ide o štýlovku, ktorá zvládne dojazd 250 kilometrov na jedno nabitie. Ak teda bývate na pláži alebo v nejakom teplejšom regióne, buginu od Volkswagenu určite využijete, keď sa niekedy objaví na trhu.

Zdroj | VW

Fiat Centoventi

Originálny koncept od talianskeho Fiatu zaujal na ženevskom autosalóne najmä vďaka svojej variabilnosti. Pri príležitosti 120. výročia automobilky bol predstavený koncept elektromobilu Fiat Centoventi, na ktorom sa dá meniť až 120 častí. Zaujímavý je už samotný dojazd, ktorý je iba 100 kilometrov na jedno nabitie. Vďaka modulárnej batérii si ho však môžete zvýšiť na 500 kilometrov. Pre niekoho hovadina roka, pre niekoho originálny nápad, ako spraviť z elektromobilov sympatické vozidlá, ktoré sa dajú upraviť podľa vašich želaní.

Kia Imagine

Posledný koncept nášho zoznamu je od juhokórejskej značky populárnej na Slovensku. Kia Imagine je, ako už názov napovedá, predstavou, ako by mohli vyzerať elektromobily značky Kia v budúcnosti. Značka sa pri predstavení nesústredila na dojazd či rýchlosť nabíjania. Chcela očariť najmä dizajnovou stránkou, ktorá sa rozhodne podarila. Okrem exteriéru sa pri pohľade na fotky zamilujete aj do interiéru. Podobne ako pri iných spoločnostiach, aj Kia sa sústredila v prvom rade na komfort a luxus.

Zdroj | Kia