Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

10 + 1 tip, ktorými si znížite náklady na kúrenie

10 + 1 tip, ktorými si znížite náklady na kúrenie
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
10 + 1 tip, ktorými si znížite náklady na kúrenie
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Štát sľubuje, že sa o nás postará a zatiahne za nás zvýšené náklady. Nielen za elektrinu, ale aj za kúrenie. Tak sa môžete v duchu pýtať, prečo by ste vlastne mali šetriť.

Nuž, ako sa hovorí, nič netrvá večne, ani to, že sa na naše účty bude skladať polovica Európy. Okrem toho zníženie nákladov na kúrenie znamená aj menšiu uhlíkovú stopu, ktorú tu po sebe zanecháme.

Prinášame niekoľko spôsobov, ktorými môžete znížiť náklady na kúrenie počas zimy. Niektoré zrejme poznáte, no iné vás prekvapia a inšpirujú.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Zavrite dvere v nevyužívaných miestnostiach

Zabudnite na to, že budete vyhrievať nepoužívané izby. Radšej privrite dvere a stíšte o 2 °C kúrenie. Peňaženka a príroda sa vám poďakujú. Cez okná a dvere uniká veľké množstvo tepla. Dávajte pozor, či sú dobre zatvorené a či dobre tesnia. Zamykanie okien pomôže nielen k lepšiemu uchovanie príjemnej klímy v interiéri, ale prispeje aj k zvýšeniu bezpečnosti vášho domova.

2.

Lepšie sa oblečte

Časy keď sme kúrili tak, až sme sa museli po domácnostiach špacírovať v spodnom prádle pomaly končia. Ak to myslíte s úsporou pri kúrení vážne, musíte počítať s tým, že zrejme nebudete chodiť v krátkych rukávoch. Keď si dáte doma sveter, alebo mikinu, nič sa nestane. K oblečeniu patria tiež ponožky, podkolienky, určite neriskujte prechladnutie chodením naboso. Večer ku knihe, či filmu príde vhod prikrývka a, samozrejme, pohár teplého čaju.

3.

Nainštalujte inteligentný termostat

V prípade, že bývate v rodinnom dome, zvážte inštaláciu smart termostatu. Inteligentný termostat za niekoľko dní zistí vaše návyky a chod domácnosti, potom začne za vás upravovať teplotu vo vašej domácnosti podľa toho, či ste doma, v práci, alebo spíte. Namiesto toho, aby ste si na noc museli pamätať, že treba vypnúť termostat, môžete si byť istí, že teplotu zníži za vás.

Zdroj | Artturi Jalli/Unsplash
4.

Smart termostatické hlavice

Ruka v ruke s inštaláciou inteligentného termostatu ide výmena termostatických hlavíc za inteligentné. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá, nasadíte ich namiesto klasických, ktoré máte na každom radiátore v domácnosti. Prinášajú komfort a presné nastavenie podľa aktuálneho využitia konkrétnych miestností.

Ovládanie prebieha pomocou aplikácie na vašom zariadení, kde si môžete nastaviť dlhodobé plány vykurovania a automaticky prispôsobiť teplotu vašej rutine, či aktuálnej polohe vášho mobilu. Tejto téme sme sa venovali vo viacerých textoch, napríklad v článku Ušetríte pomocou smart hlavíc na radiátory, alebo Už ste začali šetriť na kúrení?

5.

Používajte priestorové ohrievače a zvlhčovače

V niektorých prípadoch možno budete chcieť zvýšiť teplotu bez toho, aby ste museli zvyšovať vykurovací výkon. Napríklad vtedy, ak trávite väčšinu času v jednej miestnosti. Tu príde vhod prenosný ohrievač. Rýchlo vyhreje miestnosť a vy ponecháte termostat na nastavený na nižšiu teplotu.

Ďalším šikovným trikom, ako zlepšíte tepelnú pohodu, je použitie zvlhčovača. Vlhký vzduch sa zdá byť teplejší ako suchý, aj keď je teplota rovnaká. Spustenie malého zvlhčovača v miestnostiach, ktoré najčastejšie používate, môže pomôcť zlepšiť úroveň vášho pohodlia bez toho, aby sa zvýšili váš účet.

6.

Varte a pečte doma

Divný tip, však? Dovtedy, kým sa nezamyslíte nad tým, že pokiaľ doma varíte a pečiete, nepriamo zohrievate aj váš príbytok. Teplo zo sporáka alebo rúry rýchlo vyhreje vašu kuchyňu a jej múry. Po dokončení pečenia nechajte otvorené dvierka na rúre, aby ste využili všetok horúci vzduch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalším benefitom je, že domáca strava je (zvyčajne) menej kalorická a oveľa lacnejšia, ako keď pozvete celú rodinu na obed či na večeru.

Pozrite si

Už ste začali šetriť na kúrení? Nie je to žiadna veda, ak ustriehnete vlhkosť

7.

Pridajte izoláciu

Pridanie izolácie do stien a podkrovia vášho domu môže pomôcť znížiť náklady na vykurovanie. Vhodne vybraná izolácia vám ušetrí každý mesiac množstvo tepelných strát, ktoré unikali cez strechu či steny cez trhliny v murive, poškodené okná a dvere. Pozor si treba dať aj na nedostatočnú tepelnú izoláciu fasády. Častou príčinou tepelných strát je prechod zo stien na strechu a tiež dutiny pri elektrických či vodovodných inštaláciách.

Keďže nejde o jednoduché riešenie, v tomto prípade bude nutné osloviť odborníka, ktorý disponuje potrebnou technológiou. Pomocou termografie dokáže poradiť, ako by ste mohli dosiahnuť lepšiu tepelnú izoláciu. Nezabúdajte, že tepelné straty sa vyskytujú nielen v starších stavbách, ale i v moderných budovách.

8.

Správne rozmiestnenie nábytku

Aj takto sa dá bojovať s chladom. Možno máte nábytok umiestnený tak nešťastne, že bráni prúdeniu vzduchu. Ak sa pohráte s jeho umiestnením, v mnohých prípadoch dokážete odviesť teplo z radiátorov a zdrojov tepla ďalej do miestnosti.

Prekážkou môže byť pohovka, knižnica, či posteľ. Skúste ich trochu posunúť a uvidíte, ako sa začne teplo voľne šíriť.

9.

Použite stropný ventilátor

Áno, aj takto sa dá pomôcť cirkulácii vzduchu. V lete je to výborný pomocník na ochladenie, ale rovnako dobre, ak nie lepšie, poslúži na distribuovanie tepla. Treba si dať pozor na to, aby sa lopatky otáčali v smere hodinových ručičiek, niektoré modely umožňujú otáčanie do oboch smerov.

Prečo je dôležité, ako sa krútia lopatky? Ide o to, aby sa chladný vzduch ťahal hore, kde je teplejší vzduch a potuloval ďalej cez steny do chodby a ďalších miestností. Správnu činnosť zistíte jednoducho, postavíte sa pod ventilátor a nemali by ste cítiť, že na vás fúka.

Zdroj | Unsplash/John Schnobrich
10.

Využite silu slnečných lúčov

Aj v zime svieti slnko, čo môžete využiť na zohriatie vzduchu a stien na tej strane, na ktorú smerujú žiarivé slnečné lúče. Ak máte žalúzie, rolety či závesy, otvorte ich počas jasných dní, aby ste využili teplo. Na noc ale zatiahnite závesy (stiahnite žalúzie, rolety), aby ste takto pridali ďalšiu vrstvu izolácie k oknám a zabránili úniku teplého vzduchu.

11.

Ďalšie tipy

Obsah pokračuje pod reklamou

Reťaz je taká silná, aký silný je jej najslabší článok. Pri únikoch tepla vás zrejme ako prvé napadnú okná. Dnes už však má pomaly každý plastové okná. Ďalším žrútom tepla sú dvere. Tie stačí utesniť samolepiacimi páskami. Netreba však zabúdať na ďalšie miesta, ktoré môžu odčerpávať teplo. Ide o krby, strechu, či dokonca elektrické zásuvky. Samostatnou kapitolou sú steny.

Treba si uvedomiť, že teplý vzduch môže prenikať von cez malé štrbiny či trhliny. V niektorých prípadoch sa do vášho domova môže dostať aj studený vonkajší vzduch cez štrbiny a škáry. Cez malé otvory sa môže stratiť až jedna štvrtina tepla!