0,3 mm tenké organické batérie sa stanú realitou

Zmienky o organických dobíjateľných batériách sa z prostredia japonskej firmy NEC, ale aj od iných výrobcov, sporadicky objavujú už niekoľko rokov. Už v roku 2005 napríklad NEC prezentovala dobíjacie batérie ORB (organic radical battery), ktoré majú kladnú elektródu z organického polyradikálu PTMA. Za skratkou sa skrýva bizarný názov organického materiálu 2,2,6,6-tetramethylpiperidinoxy-4-yl methacrylate. Prvé výsledky výskumu v tejto oblasti NEC odhalil dokonca už v roku 2001.

  

 NEC logo

 

Podľa zámeru výrobcu mali tieto batérie slúžiť k zálohovaniu PC pri výpadkoch napájania. Medzitým sa objavujú ďalšie a dokonalejšie koncepty batérií na báze organických látok, ale v praxi sa z neznámych dôvodov zatiaľ nepresadili. Inak tomu bude možno s najnovším vylepšeným systémom ultratenkých ORB, ktorý (opäť v štádiu prototypu) predstavil NEC začiatkom marca. Jeho cieľové použitie je však smerované inde, kam konkurenčné technológie nedosiahnu a to by mohlo byť zárukou ich komerčného úspechu.

 NEC Organic Radical Battery

Prototyp organických batérií ORB

NEC oznámil, že vyvinul organické batérie s hrúbkou len 0,3 mm, ktoré by mohli nájsť uplatnenie najmä v kreditných a rôznych smart kartách, zariadeniach s elektronickým papierom a pod. Prototyp batérie s plochou 3×3 cm a hrúbkou 0,3 mm dosahuje kapacitu 3 mAh pri energetickej hustote 5kW/l. Je to postačujúca energia napr. na 2000 obnovení displeja, alebo 35 prenosov lokalizačnej informácie atď. Elektródy sú vytvorené z organickej zlúčeniny na gélovom základe ako kompozit s uhlíkovými vláknami a batéria je obalená polymérovým filmom o hrúbke 0,05 mm. Podľa NEC bolo doteraz problematické stlačiť hrúbku batérií pod 0,7 mm, čo zas znemožňovalo ich použitie v štandardných smart kartách, ktoré majú hrúbku 0,76 mm. Ako ukázali testy nabíjacích-vybíjacích cyklov, batérie majú podobné vlastnosti ako Li-ion akumulátory, keďže po 500 nabíjacích cykloch sa ich kapacita redukuje o 25%. Nová technológia, ktorá zoštíhlila organické batérie o polovicu, otvára dvere k nasadeniu energeticky náročnejších funkcií a aplikácií, ako sú displeje, dátové prenosy, zložitejšia enkrypcia, do čipových kariet.

 Foto: NEC

Komentáre k článku